Plánovaná výstavba menší haly u velké sportovní haly v Mostě není jedinou záležitostí, kterou musí její provozovatel řešit. Kvůli závadám dokonce nevylučuje krátkodobé uzavření. Komplex se přitom v roce 2011 rekonstruoval za 250 milionů korun.

„Když se dělal projekt rekonstrukce, tak se nepočítalo s vícero věcmi, se kterými jsme se museli potýkat a potýkáme se s nimi dodnes,“ sdělil Deníku předseda představenstva městské společnosti Sportovní hala Most a zastupitel Jiří Turis.

Před třemi roky v létě byla hala několik týdnů mimo provoz kvůli havarijní výměně původní kanalizace ze 70. let. „Teď řešíme problém se střešním pláštěm, protože do haly teče,“ uvedl předseda představenstva. Podle něj záruční doba pominula, takže všechno je na bedrech provozovatele sportovní haly nebo města, které celý komplex vlastní. „Problémy ve velké hale jsou, takže se klidně může stát, že ji budeme muset například z důvodů rekonstrukce střešního pláště na nějakou dobu zavřít,“ dodal Turis.

Podle provozovatele by se nejednalo o zásadní stavební úpravy. Odstraňování závad se obvykle plánuje na červenec, kdy sportovci halu tolik nepotřebují. V budoucnu by mohla při podobných situacích pomoci nová tréninková hala, která má stát poblíž velké arény a s celým komplexem má být stavebně propojená. Sportování v menší hale podle svazových regulí umožní certifikovaná hrací plocha o rozměrech 40 krát 20 metrů.

Kromě velké haly město žádné vhodné hřiště této velikosti nemá. „Sportovní kluby se na menší ploše dlouhodobě připravovat na soutěže nemohou. To je jako kdyby piloti Formule 1 trénovali na mosteckém autodromu,“ řekl ředitel sportovní haly Petr Formánek.

Menší hala s kapacitou až 300 diváků má pomoci vytížené velké hale, kam se všechny oddíly a soutěže nevejdou. Do novostavby by se přesunuly i dopolední tréninky předškoláků. Ve víceúčelové hlavní aréně pro tisíc sedících diváků, která od počátku sloužila i jako koncertní a společenský sál, by se pak uvolnil prostor pro další významné sportovní i komerční akce, ze kterých jsou příjmy.

Menší hala vyjde podle studie na 36 milionů korun, většinu by město mohlo uhradit z dotace. Podle optimistického scénáře by objekt začal sloužit v roce 2021. Letos se má dělat projektová dokumentace.

Sportovní hala Most se poprvé otevřela veřejnosti v roce 1977. V rámci výstavby nového města ji navrhl projekční tým v čele s architektem Josefem Rotykou, který vytvořil komplex s velkou multifunkční arénou, saunou, šatnami, posilovnou, tělocvičnou, sklady a ubytovnou.

Zatékání do interiérů haly se v roce 2004 řešilo přístavbou garáží pro 70 aut, což ale nestačilo. Celková rekonstrukce areálu v roce 2011 stála zhruba čtvrt miliardy korun.