VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman Šulc a radní Jeníčková se tvrdě pohádali

Most - Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc je prý zpupný a vyhrožuje. Radní Mostu Hana Jeníčková se prý chová jako sudetští fanatici v éře Adolfa Hitlera. Radní Jiří Zelenka řekl Šulcovi, že mluví jako opilec. Komunisté tvrdí, že tím začala volební kampaň. Co nám o sobě ještě politici řeknou?

30.3.2008 8
SDÍLEJ:

Hejtman Jiří Šulc ukazuje na řečnické tribuně časopis s fotkami radní Hany Jeníčkové, která řeže hraniční sloup s českým státním znakem. Šulc Jeníčkovou přirovnal k sudetským extrémistům z éry Adolfa Hitlera.Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Politická elita Mostu se ve čtvrtek večer před veřejností a novináři vzájemně urážela a obviňovala z porušování zákonů. Nejmocnější zastupitelé se pohádali při oficiálním zasedání zastupitelstva ve velkém sále magistrátu, kde sedělo sto lidí. Nevěřili svým uším. Po první slovní potyčce vyhlásil primátor přestávku, aby všem vychladly hlavy. Nepomohlo to.

Deník byl u toho a zaznamenal slovo od slova. Neklid začal po vystoupení náměstkyně primátora Hany Jeníčkové. Z řečnické tribuny vyzvala hejtmana Jiřího Šulce (ODS), aby se vzdal funkce zastupitele Mostu. Podle Jeníčkové porušil slib zastupitele, který zavazuje k svědomitému plnění funkce v zájmu města a jeho občanů.

„Člověk, kterého jsem si vážila, uvádí v týdeníku Ekonom, že v případě úspěchu Severočechů v krajských volbách předpokládá, že demokratická vláda v Praze nebude do našeho regionu posílat peníze přednostě,“ kritizovala Šulcův mediální výrok Jeníčková. Ta je volebním lídrem seskupení Severočeši.cz, založeném bytovými družstvy včele s SBD Krušnohor a Sdružením Mostečané Mostu.

Šulcovy spekulace označila za nedemokratické vyhrožování. „To už je na pováženou. Občané demokratického státu, občané města Mostu, jsou hejtmanem vzati jako rukojmí, a to přesto, že je to hejtman všech Severočechů,“ uvedla Jeníčková a dodala: „Hejtmanem není z boží vůle, ale díky hlasům nás všech, kteří jsme mu hlas dali.“ Poté vyzvala Šulce, aby se nad sebou zamyslel a zvážil také své další setrvání v krajské samosprávě.

„Zahaluje se hávem zpupnosti, což je trošičku za hranicí demokracie,“ sdělila veřejně svůj názor na Šulce.

Řezala český sloup, nemá lézt na veřejnost

„To, co zde bylo řečeno, je nesmysl. A já dokáži, že opak je pravdou a vy se mi omluvíte!“ volal na Jeníčkovou Šulc, který ji při střídání u mikrofonu odmítl pozdravit jako ostatní ženy v sále. Šulc se sebevědomě hájil, že jako politik dělá demokraticky to, co mu ukládají zákony. „Dělám to na svou čest nejlépe. To, že za posledních sedm let Ústecký kraj vzkvétá, to není váš úspěch, paní Jeníčková,“ řekl důrazně Šulc.

Zmínil výrazný pokles nezaměstnanosti, zlepšení životního prostředí a vybudování špičkové krajské nemocnice. „Vláda na můj návrh odsouhlasila 41 miliard korun na dopravní infrastrukturu pro léta 2009 až 2011,“ dodal a vyzval Jeníčkovou: „Zameťte si před vlastním prahem!“ Šulce pobouřilo, že Jeníčková loni řezala český sloup při shengenském otvírání vnitřních hranic EU. „Považuji to za zrůdný čin, když, vy se zástupci Německa, vezmete do ruky pilu a odřežete hraniční sloup se znakem české státnosti. Za to byste se měla vy omluvit všem občanům tohoto kraje a České republiky. Naposledy se takto chovali sudeťáci v roce 1938, kdy se bouraly české hranice,“ řekl Šulc Jeníčkové před plným sálem.

A pokračoval: „To se nestydíte, tady něco říkat! Vy se vzdejte mandátu a v životě už nelezte na veřejnost, protože na to nemáte morální právo,“ vykřikl hejtman na Jeníčkovou. „Byli jsme tam u toho všichni a nepodřezávali jsme jako v Mnichově. Špatně jste si to vysvětlil,“ reagovala tišším hlasem Jeníčková.

Balín: ukázali, kdo jsou

Politiky pokáral rozčilený zastupitel a senátor Vlastimil Balín (KSČM). „Nechte si to na volební kampaň! Řešte spíše to, na co si stěžují občané. To neřeší nikdo. Prsíte se, kdo má, nebo nemá větší zásluhy,“ zvolal Balín. Podle něj měla ale hádka smysl. „Na druhou stranu je dobře, že veřejně vystoupili. Alespoň lidé vědí, s kým mají tu čest,“ dodal Balín. Na jeho návrh vyhlásil primátor Vlastimil Vozka delší přestávku, aby se politici uklidnili.

Jeníčková nemocná extrémistka?

Kolem sedmé večer, když zastupitelé zvládli běžné jednání o chodu města, vstoupil Šulc na řečnickou tribunu ještě jednou. V ruce držel prosincové číslo magazínu Infopress, který vydává za peníze EU česko-německá organizace Euroregion Krušnohoří. Šulc ukazoval fotografie, na nichž Jeníčková řeže pilou hraniční sloup s českým znakem. „Ještě se tam usmívá,“ řekl do mikrofonu hejtman.

Jeníčková v té době v sále nebyla. Šulc oznámil, že zváží svůj další postup – nevyloučil, že bude Jeníčkovou žalovat za možný konflikt se zákonem, za hanobení státního znaku. „Jako bývalé kolegyni jí nabízím odborné vyšetření u mé bývalé manželky, doktorky Šulcové, nebo na specializovaném pracovišti Masarykovy nemocnice,“ řekl Šulc.

"Zelenko, nebojím se vás." "Šulci, vy jste asi pil."

Když hejtman Šulc odcházel z tribuny, stoupl si před sedícího radního Jiřího Zelenku. „Pane Zelenko, nebojím se ani vás, ani vašich sto milionů. Neposílejte místo vás paní doktorku Jeníčkovou, postavte se mi jako chlap vy! Je to trapný,“ řekl Šulc Zelenkovi. Slyšel to celý sál. Když se Šulc posadil na své místo, vzal si slovo Zelenka.

Zachoval klid a začal mluvit úplně o něčem jiném, o své snaze vyřešit jednou provždy problémy v romském sídlišti Chanov. Pak Šulcovi nahlas, ale stručně vzkázal, že se svými právníky také uvažuje o trestním oznámení. Bát se má tentokrát Šulc. Výroky Šulce nechtěl Zelenka dále veřejně komentovat. „Řešit to tady a zdržovat se tím, to je pod moji úroveň,“ prohlásil Zelenka. A co řekl v závěru Šulcovi? „Beru to tak, že jste byl zase v nějakém alkoholickém opojení,“ řekl radní hejtmanovi. Zelenka dodal, že chtěl navrhnout, aby se při vstupu do sálu příště měřil alkohol v krvi, pak si návrh rozmyslel.

„Chováme se strašně.“

Alena Dernerová (SNK) protestovala: „Nemyslím si, že je tu někdo v alkoholickém opojení.“ Vzájemná obviňování na půdě zastupitelstva odsoudila. „Připadá mi to, že jsme v malém v Parlamentu České republiky. Jsme malá louže a chováme se strašně. Tohle se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. To sem nepatří,“ kritizovala výstupy politiků.

Komunista: a bude hůř

Jeníčková už v úvodu svého projevu uvedla, že zvažovala, zda má vystoupit s kritikou Šulce před veřejností a novináři. „Velmi nerada řeším tyto věci přes média, ale nechala jsem si to projít hlavou, a to, co mám na srdci, řeknu veřejně,“ sdělila. Omluvila se, že využívá ke svému vystoupení diskuze občanů. Řekla, že hovoří jako občan. Pak poznamenala, že nechce vzbuzovat předvolební vášně. „Volby jsou daleko,“ řekla.

Také Šulc řekl, že nechtěl vytahovat na veřejnost „řezání pilou“, ale neudržel se. Komunisté měli po skončení zasedání jiný názor. Podle nich už začal předvolební boj. „A bude to čím dál horší,“ řekl svým kolegům před radnicí komunista Ján Vagaši. Mostecké volby v roce 2006 vedly tehdy k místní politické krizi, největší od roku 1989. Doprovázelo ji vyhrožování a dočasná vláda dvou primátorů z ODS a Sdružení Mostečané Mostu. Nesváry se projevují i po dvou letech.

Nové tažení: kraj jako carský gubernátor vzdálený od reality

Volby do krajského zastupitelstva, které rozhodnou o příští vládě celého Ústeckého kraje a o hejtmanovi, budou letos na podzim. Kraji zatím vládne po suverénním vítězství v roce 2004 ODS. Té chce opět šlapat na paty Sdružení Mostečané Mostu, největší kritik ODS na komunální úrovni. Pro krajské volby využije sdružení svých zkušeností z voleb v Mostě, kdy kromě propracovaného volebního programu získávalo voliče na dary – počítače, kola a auta.

Vlivné sdružení tentokrát založilo nové, ještě silnější politické hnutí „SEVEROČEŠI.CZ“. Jeho organizační platformou se stávají bytová družstva Ústeckého kraje. „Organizujeme také různá malá regionální sdružení a spolky, které mají špatné zkušenosti s prací kraje,“ sdělil Deníku František Ryba, tajemník sdružení a ředitel SBD Krušnohor.

Seskupení působí po celém kraji, proto voličům nabídne kandidátka sestavenou z lidí ze všech koutů Ústeckého kraje. Ústředními body volebního programu je řešení dopravní obslužnosti, zdravotnictví, bezpečnost a životní prostředí a bydlení. Žádost o registraci politického hnutí muselo seskupení doložit peticí. Toto je část jejího znění: „Smyslem této petice je vznik nového subjektu, nového politického hnutí, v nepříliš dobrém politickém prostředí Ústeckého kraje, kdy „kraj“, zastoupený jednou politickou silou, se často staví do role gubernátora, jenž příliš nedbá potřeb měst a obcí vzdálených jeho sídlu. Chceme prolomit – po zkušenostech a příkladu Sdružení Mostečané Mostu v komunálních volbách 2006 – stávající politické stojaté vody Ústeckého kraje. Proto za účelem ovlivňování věcí veřejných a uspokojování potřeb nás, většiny běžných občanů, zejména v oblastech bezpečnosti, dopravy, zdravotnictví, životního prostředí a samozřejmě i dalších, iniciujeme touto peticí, ve smyslu příslušných ustanovení zákona č. 424/91 Sb. v platném znění, vznik nového politického hnutí „Severočeši.cz“, což stvrzujeme svými podpisy a povinnými údaji.“

Autor: Martin Vokurka

30.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ, Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost, výpis z RT, HLÁSIT SE: p. Jánská tel.: 775 030 258, osobně každé úterý od 10.00 - 13:00hod. v hotelu Domino. Pracoviště: Ospro production, s.r.o.- rai most, 435 01 Havraň. Informace: Iveta Jánská, +420 775 030 258. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 26 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ, - Min. SŠ vzdělání technického směru, nejlépe obor elektro, - Platnou vyhlášku 50/1978 Sb. § 6 nebo 7 do 1000V,nad 1000V výhodou, - Základy PLC řízení výhodou., - Základy automatizace - senzorika, pneumatika., - Podmínkou 2 roky praxe v oblasti elektro ve výrobní společnosti., - Znalost čtení technické dokumentace, - Práce je na 12ti hodinové směny, střídá se: 2 x RANNÍ, 2 x NOČNÍ a 2x VOLNO, Zaměstnanecké výhody: stravenky, jídelna, 5 týdnů dovolené, masáže, zaměstnanecké benefity, HLÁSIT SE: Kasalová Jitka, tel.: 606744053 volat Po - Pá 8:00 - 14:00hod., e-mail: prace@greiner-gpi.com, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Greiner packaging, s.r.o. - 1, Greinerova, č.p. 216, 435 33 Louka u Litvínova. Informace: Jitka Kasalová, +420 606 744 053. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci AMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ ICE VE SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/ -ICE VE SKLADU, Společnost Glassa (velkoobchod čtecích a slunečních brýlí) přijme administrativní pracovnici do skladu. , POŽADUJEME:, - pečlivost, spolehlivost, flexibilitu, - vysoké pracovní nasazení, NÁPLŇ PRÁCE:, - příprava objednávek, - evidence skladu, - komunikace se zákazníky, - příprava podkladů pro účetní oddělení a obchodní partnery a obchodní zástupce, Místo výkonu práce je v Mostě., Zaměstnanecké výhody: motivující finanční ohodnocení, zázemí moderní společnosti, pružná pracovní doba, HLÁSIT SE: Křížek Jaroslav, e-mail: prace@glassa.cz. Pracoviště: Jaroslav křížek-1, Dělnická, č.p. 11, 434 01 Most 1. Informace: Jaroslav Křížek, . Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 20 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních VEDOUCÍ PROVOZU / ASISTENT/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ PROVOZU / ASISTENT/-KA, Požadujeme: znalost práce na PC, časovou flexibilitu, dochvilnost, zodpovědnost, loajalitu, profesionální vystupování, profesní životopis, fotografie výhdou, ŘP sk. B výhodou, Nabízíme: HPP na plný úvazek, služební telefon, školení řidičů, příjemný kolektiv, osobní ohodnocení, Náplň práce: vedení týmu cca 25ti zaměstnanců, příjem objednávek, plánování výroby, zastupování na úřadech, HLÁSIT SE: Kubát Ivan, tel.: 776 118 544, e-mail: kubat.ivan@centrum.cz, osobně na asdrese ČSA 1292, Most Ne - Čt 7:00 - 14:00hod.. Pracoviště: Ivan kubát - 1, Čsl. armády, č.p. 1292, 434 01 Most 1. Informace: Ivan Kubát, +420 776 118 544.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Venku se Černým andělům v nové sezoně zatím nedaří.

Andělé jsou venku dál nuloví! Thriller ve Veselí rozhodla Žitňanová

Mostečtí lvi budou bojovat o sedmou výhru v řadě a také o první místo v tabulce.

Sobotní hokejové lahůdky: Litvínov hostí Spartu, Lvi hrají o první flek

Mostecké družstvo hasičů uspělo v mezinárodní konkurenci

Most - Družstvo Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje z Územního odboru Most vybojovalo stříbrnou medaili na Krajském mistrovství Nitranského kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, které se konalo s mezinárodní účastí.

Jak jsme žili v Československu: V pátek se vypravíme do Janova

Mostecko - V dalším díle seriálu se podíváme do historie kdysi samostatné obce Janov, která je dnes městskou části Litvínova.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

Pozor na požáry. Kvůli suchu hrozí na severozápadě Čech a jihu Moravy

Severní Čechy - Na severozápadě Čech a jihu Moravy platí kvůli suchu nebezpečí požárů a následných škod. Jde o Ústecký kraj, Českolipsko a čtyři okresy Jihomoravského kraje.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT