Nový areál bude tvořit běžecký ovál se speciálním povrchem určeným také pro in-line brusle, klasická stometrová dráha a také multifunkční hřiště na volejbal nebo basketbal. Chybět nebude ani kurt pro badminton a trampolína. Vše doplní nová budova se šatnami.

„Naše podmínky pro tělovýchovu nejsou dobré. Pořádné hřiště postrádáme. Venkovní tělocvik pořádáme v prostoru parku nebo si jednou do roka pronajmeme hřiště u sportovní haly na Meziboří. Nyní dostaneme důstojné sportoviště," těší se ředitel gymnázia Jan Novák.

O výstavbu hřiště usiloval bezmála čtyři roky. Jakmile dostal pozitivní signál, zapojili se do tvorby projektu také tělocvikáři. „Objížděli hřiště po celé republice a snažili se být nápomocni architektovi," pokračuje Jan Novák s tím, že celou záležitost trochu pozdržela administrativa, například dendrologický posudek.

Vzácná návštěva
Na půdu litvínovského gymnázia zavítá někdejší místopředseda vlády, exministr zahraničí a současný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ve středu 4. března se od 13 hodin zúčastní besedy se studenty a veřejností. Jeho návštěva ale nemá být politická. „Nebude hostem jako politik, ale jako symbol sametové revoluce a spolupracovník Václava Havla," uvedl ředitel gymnázia Jan Novák. Setkání se uskuteční v rámci projektu Café Nobel.

Zároveň se muselo čekat na povolení ke kácení. Nové hřiště je totiž větší než to současné a na jeho budoucí ploše stojí několik stromů. „Už padlo pár stromů na hraně plotu. Do týdne až čtrnácti dnů se začne kácet na místě, kde bude nové hřiště. Celkem půjde asi o dvacet stromů. Zároveň jsme se také zavázali k nové výsadbě," podotýká ředitel gymnázia Novák. Z důvodu velikosti sportoviště přijdou na řadu i terénní úpravy.

Podle projektu by měl nový plot „pojmout" i před několika měsíci zprovozněné streetworkoutové hřiště. V současné době je ale pravděpodobnější verze, že tato venkovní posilovna zůstane dále zcela volně přístupná. „Pokud bychom ho oplotili, omezili bychom tak přístup veřejnosti. Nedokážu to říct na sto procent, ale spíše se přikláním k variantě, že oplocené a připojené tak ke škole nebude," podotýká Jan Novák.

Sportoviště vyjde na necelých deset milionů a hotové má být v létě. „Rádi bychom na něm zahájili příští školní rok a tím ho také slavnostně uvedli do provozu," přeje si Novák, jenž se soustředí i na další etapy úprav gymnázia.

V plánu má sanaci suterénního zdiva, aby se budova zbavila vlhkosti a plísně. „V této záležitosti jsme v podstatě ve fázi havarijního stavu. Nedojde jen k takzvanému odkopání budovy, ale také k úpravám přímo v suterénu," říká Novák o akci, která má stát sedm milionů a začít na jaře.

Sanaci nadřadil potřebě nové fasády, po které už budova také vyloženě volá. „Vyhodnotili jsme, že sanace je důležitější. Na fasádu snad dojde poté. Přiznám ale, že jsem trochu skeptický, co se týká peněz. Snad se je ale podaří sehnat. Gymnázium bude mít v roce 2017 kulaté narozeniny a bylo by krásné mít ho celé zušlechtěné," uzavírá ředitel Jan Novák.