Znamením zkoušky z dospělosti většinou bývá pot, žaludeční potíže a stres. Studenti Podkrušnohorského gymnázia v Mostě včera byli kupodivu v pohodě. Mnoho z nich se totiž domnívá, že státní maturitu zvládne.

Otázky jsou stejné pro všechny školy v republice. Podle prvních čísel vycházejících z celkem 62 škol u ústní části státních maturit zatím uspělo 90 procent studentů.

Ti, co ústní část zvládnou, však ještě nemají vyhráno. Na studenty čekají ještě písemné zkoušky a testy. Teprve potom budou státní maturity kompletní.

Letos na Podkrušnohorském gymnáziu maturuje 160 studentů. Někteří z nich již mají ústní část za sebou.

„Na státní maturitu jsem připravena, zkoušku na nečisto jsem zvládla bez problémů. Možná mám jen trochu obavy z cizího jazyka,“ řekla včera studentka oktávy.

„Myslím, že jsem ústní část zvládl, nervózní jsem byl jen trochu, učil jsem se tři týdny, kdy jsem na český jazyk musel nastudovat dvacet knih,“ řekl včera maturant Petr Kalát.

Právě nastudování dvaceti knih na ústní maturitu z českého jazyka připadá některým studentům jednoduché.

„Výuka českého jazyka tady na gymnáziu tím ztrácí smysl. Přečtete si knížky a máte maturitu. Přitom celé čtyři roky jsme se učili a studovali vývoj literatury od starého Řecka, přes renesanci až osvícenství,“ řekl včera Deníku devatenáctiletý gymnazista.

Ministr školství Josef Dobeš věří, že neúspěšných studentů bude co nejméně.

S výsledkem státních maturit totiž spojil svoji politickou budoucnost.

Neúspěšní studenti si maturitu zopakují po prázdninách v září.