Terčem akce bylo politické hnutí Severočeši.cz. To se totiž podle členů Greenpeace jako jediná ze stran kandidujících do krajského zastupitelstva odmítá vyjádřit, jak by jeho členové v krajském zastupitelstvu hlasovali o zachování limitů těžby a odpisu uhlí pod Horním Jiřetínem.

„Strávili jsme tři týdny tím, že jsme se je snažili přimět k tomu, aby konečně zaujali stanovisko k těžbě uhlí. Minulý týden nám však bylo sděleno, že se nevyjádří,“ sdělil Jan Rovenský z Greenpeace.

Všechny ostatní větší strany se k problému už jasně vyslovily, přičemž jediní komunisté prolomení limitů chránících Horní Jiřetín podpořili. ČSSD má naopak jejich zachování ve svém volebním programu a Strana zelených i ODS požadují dokonce úplný odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem.

Aktivisté Greenpeace se včera chtěli náměstkyně primátora Mostu a lídra Severočechů.cz Hany Jeníčkové přímo zeptat na její názor. Ta ovšem byla v tu dobu na jednání. „Rozšíření těžby uhlí musí být řešeno v souladu se státní energetickou politikou. V každém případě prioritně musí být brán ohled na zájmy občanů,“ sdělila Deníku v předvolební anketě mezi politiky jednička kandidátky Severočeši.cz Hana Jeníčková.

S účastníky protestu se tedy sešel alespoň mostecký primátor Vlastimil Vozka (SMM) a svým vyjádřením se přidal na stranu proti odpisu zásob uhlí pod Horním Jiřetínem. A zároveň dodal, že by se strana Severočeši. cz měla ještě před volbami k odpisu uhlí jasně vyjádřit.