Představenstvo 1. Golf Clubu Most rezignovalo. Podle zjištění Deníku kvůli nevyjasněné finanční ztrátě, kterou nikdo za rok a půl nedokázal vyřešit.

Pokud si golfisté, kteří pečují o devítijamkové hřiště na bývalé uhelné výsypce u hipodromu, 6. února nezvolí nové představenstvo, klubu hrozí zánik a hřišti uzavření.

To vše se děje v době, kdy stát odkládá investici přes 140 milionů korun do terénních úprav sousední městské louky. Na ní se podle původního plánu podporovaném radnicí mělo už letos v červnu otevřít nové, osmnáctijamkové golfové hřiště provozované soukromou firmou, se kterou má klub spolupracovat.

Klub, který je občanským sdružením, pořádá turnaje, vybírá hrací poplatky a má klubovnu s občerstvením, hospodaří od roku 2010 se ztrátou kolem 130 tisíc korun. Nevyřešený schodek a spory, kdo za chybějící peníze může, vedly loni v listopadu k odstoupení tří členů představenstva v čele s prezidentem klubu Josefem Dvořákem. Zbylí dva členové vedení klubu se vzdali funkce 2. ledna. „Rezignoval jsem, protože se mi nelíbily hospodářské výsledky. Mrzí mě, že to takto dopadlo,“ říká Dvořák, kdysi zakládající člen sdružení. Přiznává, že situace je kritická. Je ale přesvědčen, že se najdou kandidáti, shromáždění členů klubu nové představenstvo zvolí a jarní golfová sezóna začne jako obvykle. „Klub stále žije. Zánik nedopustíme,“ dodává Dvořák.

„Myslím si, že to dopadne dobře,“ míní bývalý viceprezident klubu Milan Pinta.

Mimořádná akce

Bez představenstva nemůže klub existovat. Bývalé vedení ho proto zatím řídí v provizorním režimu dohodnutém s revizní komisí. Ta členům klubu netají, že situace je velmi vážná. Napsala jim to do pozvánky na volební schůzi a bije na poplach. „Svolávané shromáždění členů má naprosto mimořádnou důležitost. Přijďte v dostatečném počtu a pomozte vyřešit neutěšený stav ve vedení klubu,“ uvádí komise. Podle ní bývalým členům představenstva na klubu záleží a svým odchodem z představenstva nechtěli klubu uškodit.

Pokud si golfisté zvolí nové vedení, bude muset řešit nejen manko, ale i vztahy klubu ke dvěma subjektům, městu a firmě Golf Most, které se se státem podílejí na projektu nového golfového hřiště v sousedství. Odborníci magistrátu, kteří projekt koordinují, tvrdí, že případný zánik klubu by neochromil vznik nového areálu.

„Projekt by to nijak zásadně ohrozit nemělo,“ tlumočí stanovisko odboru rozvoje a dotací mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Realizace projektu je ve skluzu. Stát se zahájením prací z tzv. 15 ekomiliard ještě nezačal. Mezi golfisty se navíc šíří pochybnosti, že ani firma Golf Most už nemá zájem investovat do plánovaného areálu své peníze. „V žádném případě jsme od projektu neodstoupili. Investovali jsme do haly údržby, která už stojí,“ zdůrazňuje Jaroslav Knorre, jednatel Golf Most. Firma chce investovat do nového hřiště desítky milionů korun. V plánu má i stavbu hotelu.

Kdyby stát výsypku k zástavbě nepřipravil, firma by podle Knorreho začala hledat řešení, jak celý golfový komplex realizovat bez účasti státu. „Golf v Mostě udržíme za každou cenu,“ tvrdí Knorre.

GOLF V MOSTĚ

Golfový klub má skoro 400 členů. Vznikl v roce 1993. Patřil k prvním svého druhu v republice. Sídlí na hřišti vedle hipodromu na bývalé výsypce uhlí.

U starého hřiště má vzniknout za víc než 200 milionů moderní golfový areál, který má vylepšit image Mostecka. Většinu má zaplatit stát v rámci revitalizace krajiny poškozené těžbou uhlí. Projekt připravila mostecká radnice. V roce 2009 schválila realizaci a firmu Golf Most jako svého partnera pro financování té části hřiště, kterou stát neuhradí.

Golfový klub, který na rozšíření hřiště nemá peníze, se obával, že rozvoj golfu převezme bez jeho účasti někdo jiný a klub si lepší zázemí nebude moci dovolit.

Loni v březnu se město s klubem dohodlo na možné spolupráci. Obě hřiště by měla být pro klub domovská za únosný poplatek.