Děti uprostřed Mostu opět skotačí na lanových překážkách umístěných mezi korunami stromů. Funpark na Šibeníku se otevřel v pondělí 1. června jako jedna z posledních atrakcí, které musely čekat na uvolnění koronavirových opatření. Zahájení sezony preventivně nedoprovázela žádná show ke dni dětí.

V poledne bylo v areálu jen pár rodin. „Nechtěli jsme tu první den masy lidí. Počítáme s tím, že návštěvníci budou přicházet pozvolna v dalších dnech,“ řekl Petr Formánek, ředitel městské společnosti Sportovní hala Most, která Funpark provozuje. Loni atrakci navštívilo přes 40 tisíc lidí.

Kromě známých hygienických opatření, jako jsou rozestupy, dezinfekce rukou a roušky při bližším kontaktu, společnost přichystala řadu novinek, například prodlouženou otevírací dobu. „Zavedli jsme už teď prázdninový režim s návštěvní dobou od 10 do 19 hodin. Reagovali jsme na to, že rodiny s dětmi jsou teď víc doma a ve Funparku se mohou odreagovat,“ sdělil ředitel.

Personál areálu posílil o jednoho brigádníka a přibyl i dřevěný domeček s uzamykatelnými skříňkami na uložení osobních věcí. Instalovala se také zvuková aparatura, která funguje jako místní rozhlas třeba při vyhlašování konce provozní doby před bouřkou. Na rozhledně se brzy objeví informační systém, který popíše místa, kam lze dohlédnout. Vstupné do Funparku je stejné jako loni a lze ho uhradit platební kartou. V pokladně se dá koupit i balené občerstvení.

Kvůli koronaviru se musely zrušit naplánované akce, například využití areálu jako zastávky pro turistický pochod. Navzdory omezení bude Funpark otevřen až do října a přes zimu se opět uzavře.

Špatná navigace

Na den dětí přijeli na atrakci první turisté. „O otevření Funparku jsem se dozvěděla na Facebooku. Jsme tu poprvé, protože loni nám výlet nevyšel,“ řekla 38letá Andrea z Kadaně, která přijela se synem a partnerem. Areál se jí zalíbil, ale rodinka měla problém ho najít. „Je špatná navigace. Museli jsme dlouho kroužit a hledat parkoviště. Nakonec jsme zaparkovali mezi paneláky,“ uvedla. Dodala, že ve večerních hodinách by se s kočárkem na Šibeníku asi bála.  

Někteří Mostečané by uvítali, aby v areálu byly po celý rok toalety, ne jen ty mobilní na letní sezonu. „Na Šibeník chodíme na procházky s kolegyní z klubu důchodců. Starší lidi potřebují na záchod, ale nemají kam jít,“ řekla 66letá Anna.

Podle Formánka se do budoucna plánuje rozšíření zázemí Funparku. Jedná se o 2. etapu, se kterou počítal původní stavební projekt. Připravovaný záměr zahrnuje novou provozní budovu s recepcí, WC, službami pro rodiny s dětmi a teplým občerstvením. Zařízení by fungovalo centrálně pro celý park Šibeník, kde jsou i samostatná dětská, workoutová či parkourová hřiště a skatepark.

Mezi návštěvníky parku zazněl i nápad udělat něco pro seniory, třeba posilovací stroje jako na Matyldě. „Vše je tu jen pro mladé,“ povzdechla si 67letá Radka.

Do rozvoje oddechových areálů investují i okolní města. V Lomu v pondělí zprovoznili novou odpočinkovou zónu s hracími prvky, lavičkami a piknikovou loučkou. „Stromy budeme sázet později,“ sdělila starostka Kateřina Schwarzová. Malý oplocený areál s provozním řádem vznikl na místě vybydleného domu, jehož demolici dotoval stát. Plácek na relax pomáhali vybudovat zaměstnanci města.

Nové hřiště postavilo během jara město Litvínov u Koldomu. Jsou tam i venkovní posilovací stroje, trampolíny, lanová dráha a šachový stolek. Projekt byl součástí regenerace zanedbaného veřejného prostranství na místním sídlišti.