Sedmadvacetiletá Jitka z Mostu se včera s kočárkem u Funparku nenadřela. Město nechalo kolem nového zábavního areálu opravit nevyhovující přístupové cesty, aby k němu mohly bez potíží i maminky s nejmenšími dětmi a invalidé na vozíčcích. „Je to super! Už se sem jezdí dobře, ale předtím to bylo šílené. Občas jsem tudy projížděla, ale po tom štěrku s velkými kameny se to skoro nedalo,“ dodala Mostečanka.

Od otevření Funparku na Šibeníku uplynul měsíc a podle návštěvníků, které Deník oslavil, se velké lanové centrum a rozhledna zařadily mezi nejlákavější atrakce v regionu. „Jsem spokojená, je to pěkné. Něco takového Mostu chybělo,“ uvedla 46letá Dagmar z Mostu, která ocenila i nabídku drobného občerstvení v pokladně. „Zabavíme se tady. Nejvíc se mi líbí opičí dráha. Klidně bych se sem vrátila,“ podotkla 13letá Monika, která byla na tak velké prolézačce u korun stromů poprvé v životě.

Po otevření areálu na začátku letních prázdnin provozovatel reagoval na podněty a zajistil kromě lepších cest další mobilní WC, směrovky v okolí pro snadnější navigaci turistů, doplnil sortiment v občerstvení a upravil plochy pod bludištěm. Brzy také zveřejní podrobná čísla o návštěvnosti. „Už teď můžeme říct, že zájem veřejnosti předčil naše očekávání a mile nás překvapil,“ řekl Petr Formánek, ředitel městské společnosti Sportovní hala Most, která se o Funpark stará.

Lákadlo pro místí i přespolní

Areálu pomohlo, že začal fungovat o prázdninách, takže přitáhl více mladých rodin z jiných měst a děti z táborů. Díky rozhledně a novému turistickému razítku se stal lákadlem i pro cestovatele, kteří sbírají zážitky na vyhlídkových věžích v celé ČR.

V plánu jsou mimořádná otevření mostecké rozhledny mimo provozní dobu, například na podzim, až se zbarví lesy. Ve spolupráci s Oblastním muzeem v Mostě se pro ochoz chystá tabule s orientačními body na obzoru.

V parku Šibeník už vyrostla rozhledna a další části 3D bludiště

Přesto se najdou i kritické hlasy. Podle části veřejnosti stál Funpark moc peněz a některé věci jsou nedomyšlené. „Já bych změnila systém vstupu, protože když dítě odejde z bludiště na záchod, přestane mu vstupenka platit a je třeba koupit novou,“ zmínila maminka Lucie Polanská výtku, o které se diskutuje i na sociálních sítích.

Podle provozovatele je ale vstup přes turniket jednorázový kvůli zajištění bezpečnosti, protože jiný systém neumožní mít absolutní kontrolu nad počtem návštěvníků uvnitř lanového centra, kde je kapacita 245 osob.

Několik dotázaných maminek uvedlo, že i navzdory omezení se jim areál celkově líbí. Teď čekají, až se za rok otevře jezero Most, které podle nich bude ještě přitažlivější než Funpark, pokud se povedou pláže a bude k nim zajíždět MHD. „Jezero Most má být lepší než Mácháč,“ shodly se.

Neoplocený Funpark, který stál město přes 30 milionů korun, je v srpnu v provozu celý týden od 10 do 19 hodin. V září bude tento režim platit jen pro víkend, v pracovní dny se otevírací doba posune na 14 hodin. V říjnu se bude končit v 18 hodin a od listopadu do jara bude zavřeno. Základní vstupné do bludiště je 50 korun, ale lze využít slevy pro rodiny a skupiny. ZTP mají vstup zdarma. Rozhledna je za 20 korun.

Třípatrové bludiště je vysoké až 10 metrů, má desítky lávek, lanových překážek a přestupových domečků v ochranných sítích. Vyhlídková věž s točitým schodištěm a kapacitou 25 osob je vysoká 26 metrů a je z ní výhled na centrum Mostu, okolní kopce a jezero Most. Dětské hřiště pod rozhlednou je volně přístupné.