„Válka zuří ve všech koutech světa. Víc než dvě stě konfliktů sužuje naši krásnou planetu. Kdy to skončí? Copak se lidi ještě nepoučili?“ poznamenal mírový aktivista z Bretaně, který vidí naději v dětech. Podle Guilleta by měly hodně cestovat. „Čím lépe se budeme znát, tím víc si budeme rozumět,“ dodal. Aby děti mohly převzít odpovědnost za svět, potřebují podle spisovatele dvě věci, svobodu a mír.

Laurent Guillet proslul tím, že v roce 2012 vymyslel a vytvořil evropskou naučnou stezku Nejdelší stopovaná. Vede z francouzského Limerzelu do Mostu a sleduje stopu Guilletova prastrýce Josepha Santerre, který jako válečný zajatec zahynul v únoru 1945 v lágru v Záluží u Mostu.

Francouzský spisovatel Laurent Guillet zakončil svou 2 200 kilometrů dlouhou pouť v Mostě, kam dorazil z Litvínova.
Spisovatel Guillet: Lidé mysleli, že jsem vagabund

Trasa na počest jeho a dalších obětí války měří 2 200 kilometrů. Guillet ji ušel v roce 2018 za 83 dní. „Byla to podivuhodná cesta,“ zavzpomínal. V krosně měl tehdy tři trička, troje slipy, tři páry bot, trochu jídla a pití a dva a půl kilogramu svíček, které zapaloval u válečných památníků.

Na cestě získal řadu nových přátel, kteří mu pomáhali s ubytováním i šířením jeho myšlenek. Patří k nim sázení stromů přátelství mezi národy, které ve spolupráci s radnicemi na celé trase začalo už před covidovou epidemií.

Ceremoniál v parku Šibeník v Mostě za účasti francouzského spisovatele a mírového aktivisty Laurenta Guilleta.Ceremoniál v parku Šibeník v Mostě za účasti francouzského spisovatele a mírového aktivisty Laurenta Guilleta.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Při symbolickém sázení lípy a dubů v mosteckém parku Šibeník Guillet poděkoval za podporu a pomoc řadě lidí, například zástupcům města a Státního okresního archivu Most a členům Severočeského leteckého archivu Most, kteří se starají o expozici Mezinárodního památníku obětem 2. světové války v Mostě.

Mohlo by vás také zajímat: Muzeum v Mostě ukázalo veřejnosti nový depozitář pro cenné obrazy a sochy

Zdroj: Martin Vokurka