Vietnamcům se v části zastaralého bývalého obchodního střediska u fotbalového stadionu v Mostě podařilo svépomocí vybudovat a v sobotu 5. ledna slavnostně otevřít kulturní centrum Pagoda Most. Je první svého druhu v České republice. Provozuje ho místní vietnamský spolek Buddhistické kulturní centrum, který chce udržovat vietnamské náboženské i lidové tradice a poskytovat zázemí pro setkávání Vietnamců a zájemců o jejich kulturu.

Zařízení vzniklo rekonstrukcí buddhistického chrámu, který sídlí v pronájmu. Na ceremoniál s ohňostrojem, hostinou, tancem a audiencemi přijely stovky hostů a početné delegace včetně vietnamského velvyslance v ČR a vietnamských médií.

Před vstupem do svatyně, kde se konal hlavní obřad, se všichni museli zout. „Centrum je pro nás hodně důležité,“ řekla Deníku v mumraji paní Tan z Mostu, která v tuzemsku žije od roku 1981. Po učňovském pobytu se tu provdala za Čecha a vychovali spolu dvě děti, vysokoškoláky.

Podle Dany, jak si nechává říkat, někteří Vietnamci zapomínají na svůj původ a duchovní kořeny, a proto se jim musejí připomínat. V buddhistickém centru jako by se vracela domů, nachází v něm klid a vyrovnanost. „Když je mi smutno nebo mám problém, přijdu sem a hned je mi líp,“ svěřila se. Věří, že teď centrum přitáhne víc rodin z ostatních regionů i z Prahy.

Oficiální statut

Mluvčí mostecké vietnamské komunity a student Univerzity Karlovy Tiep Luu Danh označil otevření centra za významnou událost, protože získalo od českých úřadů právní statut. „Teď jsme oficiální organizací, která chce pokračovat v pořádání náboženských i lidových oslav, rozvíjet kulturní aktivity a být místem pro setkávání nejen buddhistů,“ sdělil Tiep Luu Danh.

Od roku 2011 pořádali místní Vietnamci všechny větší společné akce, například oslavy nového lunárního roku, letní dětské tábory či výuku etiky pro každodenní život v rámci své buddhistické modlitebny. Po rozšíření na kulturní centrum se má rozvíjet i činnost týmu, který se zaměřuje na starobylé a moderní tance a pomáhá při obřadech. Zařízení má stálou službu zahrnující úklid a údržbu, o kterou se Vietnamci střídají.

Buddhistický mnich, který má na starosti severozápadní Čechy a Německo, bude do centra pravidelně dojíždět. „Naším cílem je, aby se vietnamská komunita více stmelovala. Ono se totiž stává, že rok dva jsou všichni aktivní a horliví, pak ale nadšení vyprchává. Centrum je tu proto, aby toto nadšení udržovalo,“ zmínil mluvčí.

Nejaktivnější jádro tvoří zhruba 50 lidí, kteří organizují slavnosti. Obvykle se k nim připojuje dalších 500 až 800 Vietnamců z Mostu a okolí.

Na otevření centra doprovázel paní Tan její manžel Luboš Haranza. „Vietnamština je velmi těžký jazyk, dodnes se ho učím,“ řekl. Mezi Vietnamci je respektovanou osobností. Pomáhal s úpravou centra a snaží se šířit osvětu o vietnamské komunitě.