Přístroj koupila Krajská zdravotní, vlastník pěti nemocnic včetně mostecké. Novinku nasadilo oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

„Zatím ho využíváme ve zkušebním provozu, rehabilitaci na něm absolvovala zhruba stovka pacientů. V republice je devět takových přístrojů, u nás máme jedinou nejmodernější variantu s novým systémem umožňujícím variabilní nastavení pohybu či fixace pánve," vysvětlil primář rehabilitace Pavel Maršálek.

Jednají s pojišťovnami

Zařízení stálo 11,9 milionu korun. „Přispěl na něj ROP Severozápad a také Ústecký kraj. Výkony bude od 1. dubna zatím hradit VZP, s ostatními pojišťovnami o úhradách jednáme," řekl ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Na přístroji rehabilituje i paní Lada z Lovosic, která se před několika lety stala obětí dopravní nehody. „Jela jsem na kole a srazilo mě auto. Řidič ujel. Naštěstí mi pomohli kolemjdoucí. Měla jsem zraněnou hlavu, ruku a nohu. Chodím jen s hůlkou, stále to není ono. Cvičení s robotem je super, hodně mi pomáhá," pochvalovala si Lada.

Robot nejvíce pomáhá právě pacientům po cévních mozkových příhodách či po úrazech mozku a jiných ukončených poškozeních nervového systému.

Individuální nastavení cviků

„Jeho výhodou je přesné nastavení a opakování cviků individuálně pro každého pacienta a také zpětná vazba. Pomůže nám rozchodit i lidi, kteří by jinak zřejmě už nechodili," zdůraznil primář Pavel Maršálek.

Paní Lada byla zavěšená v přístroji zhruba půl hodiny. Pomáhal jí ve správném způsobu chůze po běžícím pásu a záleželo i na její aktivitě. Na obrazovce před ní se objevila krajina s panáčkem vznášejícím se nad cestou. Když podle instrukcí více zatlačila nohou, panáček se vznesl a sbíral zlaťáky.

„Paní má méně pohyblivou špičku, občas zaškobrtne, tohle cvičení jí pomáhá nohu více rozhýbat," vysvětlila jedna z rehabilitačních sester.