Loutkové divadlo, šicí stroje pro dívky, pokojíčky pro panenky nebo šavle a kyrys pro pány kluky, parní stroje, hlavolamy, deskové hry a třeba i puzzle staré skoro 200 let. To je velice krátký výčet hraček, které před staletími bavily děti ze šlechtických rodin. A přesně to je náplň unikátní výstavy, která právě probíhá v litvínovském zámku Valdštejnů.

„Je to jakési volné pokračování úspěšné výstavy mechanických hraček někdejší litvínovské firmy Heller & Schiller, kterou jsme zde měli předchozí dva roky,“ prozradila Mosteckému deníku Dáša Wohanková z oddělení propagace města Litvínova. Ta také přiznala, že její pozornost upoutala výuková hra aranžování květin, v originálu Das Reich der Blumenkönigin, vyrobená v druhé polovině 19. století v Německu.

„Když jsem byla malá, tak se mi strašně moc líbily papírové vystřihovánky s panenkami, na které se dalo dávat vystřižené oblečení. Některé kousky jsem si dokonce namalovala sama. Dodnes je mám doma schované,“ svěřila se.

Nejstarší hračky vystavené v litvínovském zámku pocházejí z 18. století. To jsou také nejstarší dochované hračky v Čechách.

„Starší jsou spíše ve světových muzeích nebo sbírkách v Německu, Anglii nebo Francii,“ přiblížil kurátor výstavy Miroslav Smaha, spolumajitel Muzea technických hraček z Velvar, které exponáty na výstavu do Litvínova zapůjčilo.

Ten také podotkl, že u nás je starých hraček velice málo. „Ve většině případů to jsou zmenšeniny toho, co lidé dříve běžně používali, nebo technických novinek a vynálezů,“ dodal.

Puzzle tu už jsou dlouho

„V mnoha případech člověk vidí a při pohledu na jednotlivé exponáty si uvědomí, že mnoho druhů hraček, které známe dnes, už tu vlastně někdy byly,“ doplnila průvodkyně výstavou Miluše Dvořáková s tím, že na to i někteří návštěvníci poukazují. „Druh je v podstatě stejný, jen je třeba upraven a jde s dobou,“ prohlásila a ukázala na skládačku puzzle.

O ní si mnoho lidí myslí, že byla vymyšlena teprve nedávno, ale opak je pravdou. „U nás uvidí, že existovala už někdy kolem roku 1830 v Anglii, vyrobená ze dřeva. Máme tu i starší, která pochází z Rakouska,“ sdělila. Dnes jedinečné anglické puzzle zobrazuje přístav. Skládačka byla vyrobena technikou mědirytu a je ručně kolorovaná.

Návštěvníci na výstavě najdou také kočárky pro panenky, rakouský poštovní vozík vyrobený před první polovinou 19. století nebo předchůdce dnešní znovu oživené stavebnice Merkur, kterou vyráběla německá firma Märklin. Jsou zde i staré obrázkové kostky, kde byl autorem předlohy malíř Josef Mánes. Výstava je nainstalována ve čtyřech místnostech. Po zkušenostech s výstavou mechanických hraček, která se těšila nebývalému návštěvnickému zájmu, bude expozice Hračky a hry dětí ze šlechtických rodin k vidění až do prosince roku 2020.