Ochutnáte Cha la lot, Dau phu tam bot nebo něco jiného? Co to je? Závitky z betelového listu a smažené tofu. A tamhle je vaječná roláda s nudlemi, polévka, salát a dezert… Aha… Dám vám z každého něco… Dobře…

Fronta pomalu ubývá a stoly se plní. Zaznívají pochvaly. „Úplně boží!“ prohlásí jeden z hostů a jde si přidat. Za ním kuchařky vysvětlují, jak a z čeho pochoutky dělají.

Tak to vypadalo v pečlivě vyzdobeném Buddhistickém kulturním centrum Pagoda v Mostě, když Vietnamci po kulturním programu pozvali desítky lidé na ochutnávku tradiční vietnamské gastronomie. Setkání bylo součástí dlouhodobých snah o pochopení místní vietnamské menšiny, jejích zvyků, kulturních tradic a náboženského vyznání. Hostině předcházela taneční vystoupení, scénická představení, výstava fotografií pozoruhodných míst ve Vietnamu a přednáška o buddhismu, který se zaměřuje na osvobození všech živých bytostí od utrpění. Proč to všechno? „Abyste nás lépe poznali,“ vysvětlil mnich, který v centru dohlíží na duchovní život komunity. Ta se cítí v ČR doma, ale na Vietnam nezapomíná. „Daleko od země, ale blízko v srdci,“ říkají Vietnamci.