Vytížený pořadatel bruslařských závodů Jan Chejn na chvíli odloží vysílačku a podá kolemjdoucí policejní hlídce plechovky s nealkoholickým pivem. „Děkujeme, že se o nás staráte,“ řekne a opět zmizí v davu. Je co hlídat.

VRCHOL SEZÓNY

V neděli odpoledne zažívá jezerní rekreační areál Matylda vrchol sezóny. Příznivci bruslení obsadili okružní čtyřkilometrovou dráhu na českém šampionátu v in-line maratonu a sousední kemp zaplnily karavany a stany fanoušků tahačů, které závodí za lesíkem na autodromu při Czech Truck Prix 2017.

Policisté mezinárodní tábor hlídají, aby z něj cizincům při fandění nic nezmizelo. Hlídky chodí i mezi kolonami zaparkovaných aut, které se táhnou z opačné strany města až k autodromu.

„Je to šílenství, skoro jako Intersérie,“ prohlásí řidič, když opatrně projíždí plechovou ulicí u vjezdu na autodrom. Intersérie byl v Mostě za socialismu nejoblíbenější sportovní podnik, kdy se počet obyvatel šedesátitisícového města zvýšil na trojnásobek.

Kvůli závodům aut u nádraží tehdy nadšenci z NDR a dalších zemí obsadili ve městě všechny volné zelené plochy a stanovali i na koupališti. Přestože o Most od té doby zájem klesl, na tahače a doprovodné akce každý rok jezdí několik desítek tisíc lidí.

Mistrovství Evropy tahačů v Mostě.
Lacko jel bomby: Jsem úplně mokrej! V Mostě kooperoval s parťákem Vršeckým

„Zaplaťpánbůh, že tohle je jednou za rok. To se pak dá vydržet. Tahače teď nejsou ani moc slyšet. Jinak je hluk celý rok,“ povzdechne si rodinka, která bydlí mezi kempem a autodromem. Tam byla o víkendu největší koncentrace lidí. Pořadatelé Czech Truck Prix hovoří o skvělé atmosféře, přestože se báli počasí a slabší návštěvnosti.

Celý pátek pršelo. „Když jsem viděl hojnou účast při páteční spanilé jízdě tahačů městem, věřil jsem, že nás motorističtí nadšenci nezklamou a dorazí i na závod. Za to jim patří velký dík,“ řekl ředitel autodromu Jiří Volovecký. Diváci zaplnili tribuny, svah i paddock autodromu

HOSPODŠTÍ SI MNOU RUCE

Spokojený byl i šéf závodu bruslařů na Matyldě. Startovalo 217 borců, česká špička i neregistrovaní. „Účast je větší než loni,“ prohlásil Chejn. Opět přijela i legendární německá rychlobruslařka Claudia Pechsteinová, pětinásobná olympijská vítězka. „Je to můj oblíbený maraton,“ svěřila se.

Víkendový nával v areálech na okraji města zvýšil tržby i restauracím a hotelům. Jejich provozovatelé se však obávají, že nová městská protihluková vyhláška zaměřená od jara na autodrom v budoucnu omezí pořádání motoristických akcí a bude hůř. „Velká část našich klientů je z autodromu,“ řekla manažerka hotelu Širák Ivana Steklá. Na Czech Truck Prix dostal autodrom výjimku.

Neméně hlučnou bude v sobotu 9. září Mostecká slavnost u přesunutého kostela. Lidová veselice s koncerty na třech podiích, lunaparkem, jarmarkem a další zábavou potrvá až do půlnoci. Město, které je pořadatelem, rozšířilo nabídku atrakcí a posílí občerstvení. Budou tři velké pivní stany. Slavnost začne v 12.45 hodin u radnice průvodem ke kostelu.

Závody tahačů v Mostě jsou vrcholem motoristické sezóny.
Autodrom: Neplatné vstupenky na Czech Truck Prix čtečky odhalí