„On-line přenos je skutečně dobrá věc pro občany. Přiblíží jim politické dění v Mostě,“ sdělil opoziční zastupitel Adam Komenda (Piráti a Zelení pro Most). Kritizoval ale rozhodnutí, že vysílat se nebude v době, kdy se zastupitelstvo dočasně přestěhuje do sousedního hotelu Cascade. Bude to příští rok během rekonstrukce radničního sálu. V hotelovém salonku se politici sejdou několikrát.

Primátor Jan Paparega (ProMost) uvedl, že s pořizováním obrazového a zvukového záznamu se v provizorních prostorech nepočítá. Podle radních by to bylo technicky komplikované a nehospodárné. Město si salonek pronajme za 126 tisíc korun zřejmě na tři zasedání a pokaždé to bude na dva dny, z toho první den se bude instalovat a připravovat hlasovací zařízení.

Za to, že jednání politiků v hotelu bude bez přenosu, se primátor veřejnosti omluvil. „Myslím, že se to dá pochopit,“ dodal primátor.

Zařízení na přímý obrazový a zvukový přenos stálo přes 330 tisíc korun a dodala ho firma, od které má město hlasovací systém. První přenos město odvysílalo minulý čtvrtek na svém kanálu na serveru YouTube, kam radnice umisťuje propagační videa.

Novinku prosazenou opozicí umožnil aktualizovaný jednací řád zastupitelstva platný od 1. dubna. Záznam radnice zveřejní do 15 dnů od zasedání zastupitelstva, až ověří zápis z jednání, anonymizuje osobní údaje a odstraní přestávky. Záznam bude na internetu veřejně dostupný pět let.

Dozvěděli se vše o Matyldě

Diváci během prvního on-line přenosu například viděli, jak zastupitelé schválili rozsáhlé úpravy pobřeží jezera Matylda, které zaplatí stát, a město pak nové stavby převezme. Investice si vyžádá přes 43 milionů korun a Česká republika ji uhradí z 15 miliard, které bývalá vláda Miloše Zemana uvolnila na vylepšování regionů poškozených těžbou uhlí. Na Matyldě se má zvelebit 1,6 kilometru břehové linie, kde vzniknou nové písčité a oblázkové pláže, plovoucí mola, vstupy do vody a základy pro nový služební objekt. Zbylá část pobřeží dlouhá přibližně 2,5 kilometru zůstane přírodní zónou a stavby se jí nedotknou. Revitalizaci břehů má v květnu schválit státní meziresortní komise, práce začnou zřejmě v příštím roce.

Zastupitel Jiří Kraus (Piráti a Zelení pro Most) otevřel mezi zastupiteli téma rekonstrukce křižovatky na svahu u aquadromu, která začala minulý týden a doprovází ji uzavírka silnice. Auta odbočují do úzké ulice Lidická, která se přecpává. Zastupitel navrhl umístit na spodní část hlavní silnice značku slepá ulice, aby auta sídliště Výsluní objížděla přes širší ulici Česká. Někteří zastupitelé pochybují o smyslu přestavby křižovatky na kruhový objezd. „Nedovedu si představit, jak to tam bude vypadat v zimě,“ sdělila Alena Dernerová (ProMost).

Zastupitelé také podle očekávání zrušili protivysedávací vyhlášku, kterou zneplatnil Ústavní soud, diskutovali o hluku na autodromu a o sociálních problémech. Vyslechli si také stížnost na plánovanou výstavbu dvoupodlažních domů s byty k pronájmu ve vilkové osadě Benedikt – východ.