Rekreační lesoparkový areál Nové Záluží na okraji Litvínova, který vznikl teprve před pěti lety za 208 milionů korun úpravou bývalé důlní oblasti, je už na několika místech zavřený pro veřejnost kvůli rozpadlým cestám. Radnice nevylučuje, že kvůli nebezpečí úrazů zakáže návštěvníkům vstup do dalších částí, nebo v krajním případě celou lokalitu uzavře. Odstranění závad vyjde na dvacet milionů korun. Město o ně požádá stát, protože areál postavil. Pokud nepomůže, Litvínov hodlá opravy uhradit sám, aby odpočinková zóna nezanikla. Rozhodnutí má padnout do jara 2018.

„Nemůžeme to nechat být a dělat mrtvého brouka. Chceme, aby oblíbený areál sloužil lidem celý a bez omezení, i když to nebude levná záležitost,“ prohlásil místostarosta Milan Šťovíček.

Odborný průzkum v květnu odhalil na osmi kilometrech cyklostezek celkem 54 trhlin. Některé jsou teď přes deset metrů dlouhé. „Je jich čím dál víc. A postupně se rozšiřují také do hloubky. Zima to ještě zhorší,“ řekl Deníku jeden ze zaměstnanců správy areálu, který z děravých cest odklízel listí. V říjnu městské technické služby uzavřely další část cyklostezky, protože už nebyla bezpečná.

„Je tu opravdu havarijní stav. Podle mě za to může nestabilní podloží,“ sdělil Jiří Borč, který venčil psa podél násypu hráze u Nové vody. Na násyp chodci ani cyklisté nesmějí, protože horní asfaltová cesta se utrhla. Borš se obává sesuvu půdy na spodní stezku, která je přístupná.

Dohodli se, že nikdo za nic nemůže

Někteří návštěvníci nevidí situaci tak tragicky. „Areál je ideální. Náklady na opravu považuji za přehnané,“ uvedl 71letý cyklista Petr Skála, který se na cestách cítí bezpečně. Za rok na nich ujel 5 800 kilometrů. Podle oslovených lidí by se areál neměl zavírat.

První problémy se v něm v malé míře objevovaly už rok po výstavbě. Projektanti, stavbaři, stát i město se neshodli na tom, kdo za závady může. Z jednání vyplynulo, že nikdo nechyboval. Hovoří se o tom, že na vině je pohyblivé podzemí po těžbě uhlí.

Vymáhat nápravu soudní cestou radnice podle místostarosty nechce, protože by to trvalo dlouho a úspěch města není jistý. Proto ještě letos požádá státní meziresortní komisi, aby uvolnila peníze na opravu cest a na sanaci násypu hráze z takzvaných 15 ekomiliard určených na zahlazování stop po důlní činnosti. Když Litvínov nepochodí, radní navrhnou v zastupitelstvu hlasování o zásahu z rozpočtu města.

Obnovu poškozené cyklostezky na hrázi odborníci odhadli na devět milionů, na rovině na deset milionů korun. Zpevnění hráze, kterou výstavba areálu neřešila a která je na hraně životnosti, nevyčíslili. Na opravy město zajistí projektovou dokumentaci.

Nové ZálužíRekreační areál Nové Záluží leží na okraji Litvínova. Jsou v něm potíže s cestami.Nový oddychový areál o rozloze 35 hektarů se připravoval od roku 2005. Výstavbu zaplatil stát z takzvaných 15 ekomiliard. Rekreační zóna s třemi vodními plochami, můstky a plácky na hraní se otevřela veřejnosti v červnu 2012. Je přístupná po asfaltových komunikacích pro pěší, cyklisty a in-line bruslaře a navazuje na cyklostezku napříč Litvínovem. Areál vznikl na rekultivovaném území šachty Rudý Sever, která ukončila těžbu uhlí v roce 1965.