Počasí bylo tentokrát milosrdnější. Pro běžce to nebyl takový zabiják jako loni, přesto středeční závod stál některé účastníky hodně sil. Olympijský běh se letos konal na deseti místech v kraji, většinou na dvou tratích. Někde byla účast hojná, jinde měl podnik komornější charakter. Přes dvě stovky účastníků hlásila tři města v kraji.

V Mostě je už tradičně dějištěm běhu závodní okruh Autodromu Most. Letos se zde sešlo 230 startujících. Premiéru na okruhu zažila vítězka kategorie žen na 8,2 km Adéla Civínová z Bíliny. „Bylo to náročné, ale s parádní atmosférou. Snažila jsem se celou dobu myslet pozitivně a užívat si to,“ svěřila se v cíli 20letá závodnice.

V kategorii mužů dominoval domácí Aleš Filingr. Pětinásobný šampion okruhu znovu nedal soupeřům šanci. „Běželo se celkem dobře, oproti předchozím ročníkům, kdy z asfaltu vyhřátého sluncem sálalo z dráhy ohromné teplo, to bylo dneska docela fajn,“ konstatoval v cíli vítěz. Na trati dlouhé 8,4 kilometru zlepšil svůj rekordní čas z loňska bezmála o minutu. Doběhl do cíle v čase 27:34,9 minuty. Běh má v Mostě dlouholetou tradici, uskutečnil se už 34x. Na autodromu se běhá od roku 1985, o dva roky později se zdejší závod přihlásil k mezinárodní akci Olympijský běh.

Kladívko licitátora ve čtvrtek mlčelo. Na dražbu Radničního sklípku v Litvínově nepřišli žádní zájemci o koupi. V místnosti se potkali jen zástupci radnice a dražební firmy.
Radniční sklípek nevydražili, Litvínov musí o památce znovu hlasovat

„Jsem rád, že běhání po krátké pauze zase zažívá velký boom,“ pochvaloval si účast a zájem jeden ze zakladatelů podniku Václav Smeták, který coby veterán vyrazil na trať dlouhou 4,1 kilometru. „Ze začátku nás běhalo tak třicet, čtyřicet. Dneska už jsou dvě stovky lidí, což je skvělé,“ dodal běžec, který se závodu účastní nepřetržitě od jeho založení.

Celkem na Olympijský běh v Ústeckém kraji vyrazilo 1 299 běžců. Nejvíce startujících přilákal podnik v Kadani, kde se jej na třech různých tratích zúčastnilo 263 lidí, z toho bylo 41 dětí. V Děčíně se postavilo na start v loděnici Kajak o deset běžců méně, tedy 253. Z nich bylo 71 dětí startujících na kratší trati. Hlavní závod se běžel po trase dlouhé 4,6 km.

Krajské Ústí nad Labem hlásilo 180 startujících, přičemž větší část, 148, jich vyběhlo do hlavního na úsek dlouhý 6 kilometrů. Krátké tratě běželo 32 dětí. Přes sto startujících, konkrétně 138, bylo v Lounech. Těsně pod stovkou byla účast v Budyni nad Ohří, která se do akce zapojila potřetí. Pod pět desítek účastníků hlásil Benešov nad Ploučnici (49) a Roudnice nad Labem (45). Nejméně lidí se sešlo v Račicích na Litoměřicku (22) a v Brozanech (28).

Zadní prostranství u litvínovského zámku a sousedního hotelového domu prochází rekonstrukcí.
Okolí litvínovského zámku se zlepšuje. Úpravy stojí více než čtyři miliony korun

V jediný okamžik vyběhlo na různých místech v celkem 81 městech v republice na tratě více než 72 tisíc lidí. Ambasadorkou letošní akce byla úspěšná reprezentantka v biatlonu Markéta Davidová spolu s olympijským medailistou ve vodním slalomu Jiřím Prskavcem.