Pětatřicetiletá Vlaďka ve čtvrtek odpoledne pospíchala k lékaři u zámeckého parku, ale málem tam nezaparkovala. Na děravé silnici za hotelovým domem musela udělat kolečko mezi stojícími auty, než ve skrumáži našla skulinu a jako ostatní řidiči nechala vůz na štěrku. Pak už byl volný jen vyježděný zabahněný trávník pod lampou vedle zámecké restaurace, kde výstražná značka varuje před nerovností vozovky. „Je to tankodrom a je stále horší a horší. Přitom by stačil nový povrch a čáry na stání,“ povzdechla si Litvínovanka.

Další kontrola v místním zdravotnickém středisku bude pro ni už příjemnější. Do míst, kudy k zámku přijíždějí i svatebčané, dorazí na jaře technika s dělníky. Město se totiž rozhodlo, že nevyhovující prostranství zmodernizuje. „Je v žalostném stavu. Svatebčané nás upozorňovali, že parkování je pro ně nedůstojné, a jsou i stížnosti na umístění kontejnerů,“ sdělila starostka Kamila Bláhová.

V parku Šibeník v Mostě začala výstavba lanového centra, takzvaného 3D bludiště.
Uprostřed Mostu staví "elfí městečko“ za 35 milionů korun, otevřou ho v létě

Město stavebně upraví parkoviště, příjezdovou silnici k zámku a přilehlé chodníky, přesune plochu pro popelnice, vybuduje nové veřejného osvětlení a instaluje lampy k slavnostnímu barevnému nasvícení jihozápadního průčelí zámku. Nevěsty čeká díky lepšímu vjezdu s obratištěm větší venkovní komfort. Radní ve středu schválili vyhlášení veřejné zakázky na celou stavbu. Zvelebovací práce odhadované na 5,5 milionu korun začnou krátce po Valdštejnské slavnosti, při které 1. května budou muset davy návštěvníků spodní přístup k parku a zámku ještě tolerovat.

Pracovat se bude i jinde

Rušno bude na jaře i poblíž Citadely, kde začnou stavební úpravy komunikací a veřejného osvětlení v okrsku ulice Seifertova. Zakázku s nejnižší nabídkovou cenou vyhrála firma Strabag, která zónu opraví za 12,6 milionu korun. Práce na silnici a chodnících, plánované už na duben, se dotknou také části ulice Máchova.

Město zrekonstruuje i dvě autobusové zastávky a komunikace v ulici Mezibořská včetně křižovatky s ulicí Czedikova, kde by se mělo začít pracovat až v červenci. Kolik to bude stát, naznačí nabídky firem, které se mohou o zakázku ucházet do 12. března. V lokalitě vznikne nový chodník, opěrná zeď, přístřešek MHD a veřejné osvětlení.

#clanek|3897395 #

Radnice také získala povolení na pokácení třinácti stromů, většinou přestárlých jírovců, aby mohla ještě letos rekonstruovat komunikace v ulicích Gorkého a Ke Střelnici. Dřevorubci tam přijdou ještě v době vegetačního klidu, tedy do 31. března. Podmínkou kácení je náhradní výsadba. Do konce května 2020 město proto vysadí třináct javorů, a tak vznikne nové stromořadí podél cesty Ke Střelnici.

Kácet se bude s úředním souhlasem i patnáct topolů kvůli letošní opravě silnice v ulici Dvořákova. Město musí ekologickou újmu kompenzovat výsadbou třinácti javorů. Pro zpevnění svahu a proti erozi navíc vysází skoro 1 600 keřů. O všechny nové dřeviny se musí Litvínov starat a pokud některá uschne, musí zasadit náhradní.