V roce 1957 ho zatkla komunistická policie za zakázaný tramping a v roce 1968 se postavil v Mostě do cesty ruským okupantům. Jednaosmdesátiletý skaut Vlastimil Reiner nemohl včera u voleb chybět. „Skauti šli vždy příkladem,“ vysvětlil. Svobodné hlasování je pro něj pilířem demokracie, spravedlnosti a obranou proti korupci, kterou nesnáší.

Eurovolby podle něj nejsou druhořadé a volit je občanská povinnost. „Pro mě jako pro Čecha je důležité, kdo mě bude v Evropském parlamentu zastupovat a jak se bude EU dál vyvíjet. Jsem rozhodně pro ni, protože musíme být pohromadě a čelit tomu, jak se Rusko do všeho plete,“ dodal skaut.

Na 8. ZŠ, kam přišel volit mezi prvními, se včera lidi nehrnuli. V místním okrsku 16 byla minulé eurovolby jedna z nejnižších účastí v regionu, jen 3 procenta. Fiasko se očekává i letos, protože v okrsku vznikla nová sociálně vyloučená lokalita „Dobnerovka“ s věžáky a zahrnuje pořád radnici, kde má úřední adresu 1826 bezprizorních obyvatel.

„Tady je to druhý Janov. Oni volit nepůjdou,“ řekla u věžáku za úřadem práce 80letá Zdeňka a ukázala na přistěhovalecké rodiny sedící u pískoviště. „Vědí, že dostanou dávky a nějaká Evropa je nezajímá,“ povzdechl si cestou k volbám manžel seniorky. „My jsme proevropští voliči, i když máme výhrady,“ upozornili partneři.

Rodiny u pískoviště potvrdily, že volit nepůjdou. „Nechceme,“ řekl mladý muž u kočárku. Nevěděl, zda měl ve schránce volební lístky a ani netušil, kde a jak se volí. „Lidi si tu nejsou jisti sami sebou, nevědí, co by chtěli. Volby je nezajímají, což je škoda, a spousta z nich asi ani neví, jak mají volit,“ poznamenala Mostečanka, která zná místní poměry.

Rušněji bylo u voleb v klidnější lokalitě v okolí nemocnice, kde je okrsek 3 držící mostecký rekord v účasti – před čtyřmi lety zaznamenal 22 procent. „Tady je stará zástavba. Žijí tu hlavně starousedlíci, praví Mostečani, kteří mají ke všemu jiný přístup,“ sdělila 54letá Ivana. K 1. ZŠ, kde odvolila, přišla ještě před zahájením hlasování a se sousedy čekala na otevření školy. Vyšší účast pomohla i aktivistům, kteří nechali u volebních místností petici proti údajnému vzniku ubytovny v problémovém bloku 5 naproti škole. Řada voličů protest podepsala v obavách, že do volných bytů se přistěhují sociálně slabí a zahraniční dělníci.

Volby v sobotu pokračují od 8 do 14 hodin. Kandiduje celkem 39 seskupení. Z Mostecka je lídrem pouze František Matějka, předseda Strany nezávislosti České republiky. Mezi předními kandidáty je ještě Kamila Bláhová, starostka Litvínova, která je na 9. místě za hnutí ANO.

V okrskových volebních komisích zasedají stovky lidí. Členové komisí dostanou odměnu 1800 korun, místopředseda 2100 korun a předseda 2200 korun.

V roce 2014 byla v okresu Most volební účast 11,9 procent a stala se v Ústeckém kraji druhou nejnižší. Hůř na tom byl jen Chomutov (11,7%). Na Mostecku tehdy vyhrálo eurovolby hnutí ANO (20%), druhá skončila KSČM (16,5%) a třetí ČSSD (15,9%).

Studentské eurovolby v Ústeckém kraji, při kterých si žáci středních škol nedávno trénovali budoucí hlasovací právo, vyhráli Piráti (22%) před recesisty ANO, vytrollíme europarlament (13%) a koalicí STAN-TOP 09 (7%).

V letošním roce jsou jen volby do Evropského parlamentu. Krajské budou v roce 2020, sněmovní v roce 2021 a komunální v roce 2022.