Nemůže tam nebýt. Jediný místní člen Fan Klubu Karla Gotta Jan Kubů dnes brzy ráno odjel do Prahy na veřejné poslední rozloučení se zemřelým zpěvákem. Pan Kubů zvolil místo auta cestu linkovým autobusem, protože v metropoli nechce riskovat potíže se zaparkováním. Gottův skalní fanoušek a známý sběratel jeho hudebních nosičů očekává, že se v Praze sejde až 300 tisíc příznivců Zlatého slavíka.

„Bude to hektické,“ řekl 49letý Litvínovan, když se včera na mimořádný výlet připravoval. Počítá i s tím, že se do sálu, kde bude vystavena se státními poctami Gottova rakev, vůbec nedostane a že se kvůli dlouhé frontě nepodepíše ani do kondolenční knihy. Proto raději vyrazil ještě za tmy, aby byl na místě předtím, než dav ucpe přístup na ceremoniál. Dokonce uvažoval o tom, že by vyjel o den dřív a ze čtvrtka na pátek přespal v Praze u kamaráda.

Fanoušek z Litvínova hlavní město navštívil už v pondělí 7. října, kdy si vzal v chemičce volno a jel na setkání členů fan klubu. Tehdy se zastavil i Nad Bertramkou u vily Karla Gotta, kde si na památku nafotil moře svíček, přání do nebe a básniček. „To jsem ještě nikdy a nikde neviděl. Bylo to moc dojemné,“ uvedl.

Své rozloučení uspořádalo město Lom. Radnice umístila ke Kostelu Nejsvětějšího srdce Páně smuteční kytici a do černé vitríny dala parte s fotkou zpěváka.

„Byl to fenomén, idol, úžasný člověk, co měl dar spojovat nás všechny bez rozdílu. On a jeho písně měli neskutečnou a až famózní moc souznění,“ sdělila starostka Kateřina Schwarzová, která na sociální síti vyzvala obyvatele Lomu, aby u kostela zapálili svíčky a na chvíli se zastavili.

V Mostě se rozrostlo pietní místo u přesunutého kostela, kde ho minulý týden založila skupinka žen s dětmi. „Chtěly jsme se rozloučit s umělcem. Všechny jsme ho zbožňovaly,“ sdělila iniciátorka rozloučení Lucie Wogelová.

Dětství s Májou

Svíčky u chrámu hořely i včera, už jich bylo kolem stovky a objevila se první psaníčka. „Děkuji za krásné dětství s včelkou Májou,“ napsal Gottovi student Tomáš z mosteckého gymnázia. „Kájo Gotte, ty jsi můj obdiv. Znám tvoje všechny písničky. Chtěla bych být jako ty,“ vzkázala Mistrovi malá Eliška, která ho nakreslila na nebi mezi hvězdami.

Někteří čtenáři Mosteckého deníku na sociální síti sdělili, že nemají důvod jezdit do Prahy. „Teď už je pozdě,“ napsal Pavel Vagas. Podle něj měli lidé chodit na koncerty, jako to udělal on, který navštívil jedno z posledních vystoupení v O2 aréně.

„Je mi smutno, zapálila jsem svíčku, posloucháme jeho písně a vzpomínáme, ale cpát se do Prahy nemíním. Však toho bude na internetu a v televizi plno,“ svěřila se Evelína Fialka.

Mostecký fotograf Ivan Klein připomněl zpěvákovu stopu v Mostě a zveřejnil svůj snímek z jednoho téměř zapomenutého koncertu. „Fotil jsem Karla Gotta ve starém Mostě v sedmdesátých letech v Repre, kde s ním účinkovali bratři Gondolánovi,“ zavzpomínal.

Gottovi příznivci se budou moci se zpěvákem rozloučit v Praze v pátek mezi 8. a 22. hodinou na Žofíně. Přístup ke smutečnímu místu je možný jen od Janáčkova nábřeží a cestu vymezí ploty.

Gott zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, podlehl akutní leukemii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších.

Tak vzpomínáte na Karla Gotta

Milovala jsem Vás od dětství milý Karle, Váš úžasný hlas a krásné písně na mě přenesla už maminka, která Vás nesmírně obdivovala až do svého konce života. Věřím, že mamince už dál zpíváte v nebeském ráji. Za svou maminku i za sebe Vám chci moc poděkovat za to, že jste náš život, udělal krásnějším, pomocí Vašich písní a neskutečného hlasu. Byl jste náš nejlepší zpěvák všech dob. Nikdy nezapomeneme, navždy zůstanete v našich srdcích. Sbohem, Mistře!
Bylo mi velkou ctí, Mistře, že jsem mohla stát vedle Vás po koncertu v roce 2001. Vaše číslo, které jste mi dal, zůstane v mém mobilu navždy. Navždy budete v mém srdci. Byl jste součástí mé rodiny.
Petra Novotná z Litvínova

Zavzpomínejte na jedinečného Karla Gotta
Posílejte nám fotografie související s pohřbem Karla Gotta. Jak na něj vzpomínáte, jdete se s ním rozloučit přímo do Prahy? Nebo zapálíte svíčku ve vašem městě?
Zašlete nám vaše snímky na adresu zdenek.plachy@denik.cz a pomozte vytvořit speciální pietní galerii, skrze kterou vzdáme hold zesnulé legendě české hudby.