Až z Děčína přijel do zaplněné mostecké Hospůdky Dřevák na Benediktu 90letý Miloslav Holoch, rodák z Bělušic u Mostu a bývalý motocyklový závodník. Na první sraz mosteckých rodáků a patriotů ho přivezl jeho syn Václav, který ho chtěl potěšit osobním setkáním s bavičem, zpěvákem a moderátorem Vladimírem Hronem, původem z Mostu.

„Tatínek doma pořád kouká na pořady s Vláďou Hronem a poslouchá jeho nostalgické písničky, ale nikdy se s ním ještě nesetkal,“ řekl syn. Všichni tři se nakonec sešli u pódia. „Je to úžasné! Mít devadesátiletého fanouška není jen tak,“ prohlásil Hron, který si nechal udělat společné foto na památku.

„Jeho pořady mě vždy potěší. A také se zajímá o auta a motorky jako já,“ uvedl senior, specialista na opravy starých vozů značky Mercedes, který v Mostě kdysi jezdil rychlostní okruhy se svou závodní kawasaki a psal o něm časopis Svět motorů.

Byl to Hronův nápad shromáždit příznivce Mostu v hospůdce, kde se pravidelně pořádají společenské a hudební akce. Dorazili i lidé z Litvínova, protože s Mostem tvoří neoddělitelné kulturní souměstí. „Chceme ukázat, že v našem regionu je co k vidění a že zde žijí zajímaví a skvělí lidé. I proto se pokoušíme zavést tradici společného setkání starších ročníků i mladých rodin s dětmi,“ poznamenala moderátorka pořadu Jana Antonínová z Litvínova.

Akce, která začala zábavou a soutěžemi pro děti a pobavila i večerními koncerty a rozhovory s hosty na pódiu, má pokračovat s jiným programem 23. srpna příštího roku.

Vzpomínalo se na Neprakťák

Letos se hodně vzpomínalo například na legendární hudební klub Neprakta. „Byla to úžasná doba,“ svěřil se bývalý vedoucí klubu Tomáš Ondrašek. V „Neprakťáku“ začínal i Hron, který tam poprvé vystupoval jako teenager při talentové pěvecké soutěži. „V Neprakťáku fungoval genius loci. Dodnes, když jedu kolem něj, tak si vybavím okamžik, kdy jsem do klubu jako kluk vstupoval a chtěl se tam pak vrátit, což se mi splnilo,“ zavzpomínal bavič.

Pořadatelé setkání založili kroniku srazu a také pozvali veřejnost na partnerský hudební festival, který bude v pátek 7. září od 18 hodin v zámeckém parku v Korozlukách. Na 4. ročníku vystoupí například Míra Kuželka, rodák z Mostu, se skupinou Petr Kalandra Memory Band, mostecký Cumbal, Vladimír Mišík, Pavlína Jíšová, Pepa Štross a Oskar Petr.

Mostečtí patrioti dostanou šanci projevit se v sobotu 8. září na Mostecké slavnosti, kde se mohou zúčastnit veřejného průvodu od radnice ke kostelu. Doporučené oblečení do průvodu je modro-bílé, tedy v barvách města.

V Litvínově se patrioti sejdou v sobotu 1. září ve 14 hodin na Chudeřínském kotlíku pořádaném Spolkem přátel historie Litvínovska. Ten kromě klání o nejlepší guláš uspořádá soutěž klobouků o titul Chudeřínský pohlavní pokrytec. Spolek tím připomene výrobu klobouků značky Keller.