Město Most vyhlásilo veřejnou zakázku na demolici opuštěného bloku 31 nedaleko sociálně vyloučené lokality Stovka. Na zahlazeném pozemku vznikne trávník.

Práce mohou stát přes pět milionů korun. Radnice požádala stát o dotaci, která může pokrýt až osmdesát procent nákladů. O této finanční pomoci se rozhodne v tomto měsíci. „Věříme, že budeme úspěšní,“ prohlásil primátor Jan Paparega.

Stavební firma se bude vybírat koncem dubna. Rozhodne nejnižší nabídková cena. Radnice chce s vítězem uzavřít smlouvu v květnu, demolice by začala týden po podpisu a trvala přes dva měsíce. Terénní úpravy s výsadbou zeleně by skončily na podzim.

Starý činžák je dlouhodobě vybydlený, zchátralý a poškozený vandaly. Město kvůli nim nechalo zazdít přízemní otvory. „Je škoda, že se ten dům zbourá. Mohli ho opravit a udělat v něm nové byty jako všude kolem,“ řekla 56letá Věra, která v upravené obytné zóně mezi gymnáziem a Stovkou bydlí dvacet let.

Podle ní přítomnost sousední sociálně vyloučené lokality život v ulicích s rekonstruovanými domy negativně ovlivňuje, ale ne po celý rok. „V zimě tu máme docela klid, horší je to ale v létě,“ dodala.

Rekonstruovat na byty se budou zbylé dva nevyužívané činžáky, bloky 34 a 35. „Když to budou standardní byty, a ne sociální, tak to bude dobře. Opravené domy sem zapadnou a budou ladit s ostatními,“ uvedl 60letý Miloslav, který chce také žít v klidné čtvrti. Tu chce radnice udržet.

Podle primátora budou nové, menší byty nabídnuty Mostečanům. Klientela má být různorodá, od mladých lidí po seniory. O pravidlech pronájmu se bude jednat.

Blok 35 patří městské společnosti Mostecká bytová. Záměrem rekonstrukce je vybudovat bytový dům s nájemními bytovými jednotkami. V současné době se zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení.

Mostecká bytová koupí od města k podobnému účelu i sousední blok 34. Rozhodla o tom rada města, která je valnou hromadou společnosti. Ta objekt získá spolu s pozemkem za cenu znaleckého posudku, tedy za 3,5 milionu korun. V souvislosti s chystanou přestavbou obou bloků město prodá své společnosti i přilehlou plochu pro vybudování parkoviště.

Cihlové bytové domy 31, 34, 35 vznikly v roce 1953 jako součást nové výstavby tehdejšího Mostu. Město v 90. letech prodalo všechny tři domy k rekonstrukci. Firma ale svým slibům nedostála a zkrachovala. Město tři bloky v roce 2015 vykoupilo za 12 milionů korun.