Dvaasedmdesátiletá Kristýna Henysová byla včera na staré zastávce MHD v ulici Višňová u 14. ZŠ opět opatrná. Chtěla se svézt s nákupní taškou na kolečkách, takže potřebovala, aby autobus najel po vyviklaných dlažebních kostkách co nejblíže k obrubníku asfaltového nástupiště. „Když je tam schod, tak je to špatné,“ řekla.

Třeba u Kahanu, kde už jsou opravené obě zastávky, se jí nastupuje dobře, protože mezi chodníkem a otevřenými dveřmi je menší mezera, kterou s těžkou taškou snadněji překročí. Letos se naštěstí dočká i bezbariérových úprav v ulici Višňová.

„Nejprve bude zrekonstruována jedna zastávka a po ní ta na opačné straně vozovky,“ informovala mluvčí radnice Alena Sedláčková. Městská rada minulý týden schválila vyhlášení veřejné zakázky, která podle odhadu může stát 4 miliony korun.

Půjčovna bruslí, hřiště i lavičky

Nových investic je ale celá řada. Radní také odhlasovali zakázku na dokončení revitalizace parčíku mezi magistrátem a hotelem Cascade. V zimě tam bylo mobilní kluziště a teď je místo něj výstava a velikonoční ohrádka s oslem, ovcemi a kozami. Letos v neupravené části parčíku vzniknou půjčovna bruslí, rozvody pro ozvučení, veřejné osvětlení, mlatové plochy s dětskými hracími prvky a zálivy pro lavičky. Cena může přesáhnout 5 milionů korun.

Rekonstruovat se budou střechy sedmi městských objektů, kde je třeba vyměnit krytiny a okapy nebo doplnit chybějící částí hromosvodů. Týká se to hřbitova, ZUŠ v ulici Moskevská, jednoho pavilonu v 18. ZŠ, školky v ulici Hutnická, divadla a Střediska volného času. Práce mají stát přes 6 milionů korun.

Bude se také rozšiřovat veřejné osvětlení v ulici Žatecká, měnit část obvodového pláště Domova pro seniory v ulici J. Wolkera a rekonstruovat sociální zařízení na 14. a 8. ZŠ. Dalších několik milionů spolkne generální oprava kuchyně ve školce v ulici Růžová.

Městu se opět nepodařilo sehnat firmu na stavbu a vybavení odborných učeben v podkroví 7. ZŠ, a proto vyhlásilo novou zakázku. Do předchozí soutěže se přihlásili dva účastníci, ale jeden nesplnil podmínky a druhý byl moc drahý, a tak ji radnice zrušila. Most chce do školy investovat přes 23 milionů korun. Nově se bude z podobných důvodů soutěžit i o vybudování odborných učeben ve 4. ZŠ, kde se počítá s cenou přes 8 milionů korun.

Nové pláže pro Matyldu

Kromě staveb placených z městského rozpočtu se oprašuje odkládaný záměr vylepšit 1,6 kilometru dlouhý břeh jezera Matylda pro rekreanty, což by v plné výši uhradil stát z tzv. 15 ekomiliard určených na revitalizaci území poškozeného těžbou uhlí. Na Matyldě mají být za 43 milionů korun nové písčité a oblázkové pláže, mola, lepší vstupy do vody a plocha pro další služební budovu. Zbytek břehů bude přírodní.

V květnu má projekt schvalovat ministerská meziresortní komise. Ta ale ještě potřebuje, aby realizaci stavby povolilo mostecké zastupitelstvo, které bude ve čtvrtek 25. dubna hlasovat také o převzetí hotové stavby do majetku města. S realizací se počítá nejdříve v roce 2020.