Prázdniny ještě nezačaly, ale odborníci na bezpečnost už myslí na září, kdy davy prvňáčků začnou chodit rušnými ulicemi do školy. Aby předešel tragickým nehodám, Autoklub České republiky (AČR) vytvořil nový vzdělávací projekt, který od minulého týdne testuje na Dětském dopravním hřišti v Mostě.

Pětidenní kurzy Jedu poprvé jsou ojedinělé tím, že slouží nejmenším účastníkům silničního provozu. Na dvě stě šestiletých dětí z desítky mosteckých mateřských škol si během dopoledne na speciálním hřišti s křižovatkami, semafory a značkami natrénuje chůzi přes silnici, pravidla pro cyklisty a jízdu zručnosti. Odpoledne se hřiště otevře i pro rodiny s předškoláky. Pokud se novinka osvědčí, mohla by se rozšířit celostátně.

„Připravujeme děti na nástup do školy a chceme si vyzkoušet, jaký bude o nový projekt zájem,“ řekl Zdeněk Klenák z Automoto klubu SHD Most v AČR, který dopravní hřiště provozuje. Dosud na něj chodili hlavně žáci 4. tříd základních škol, které mají dopravní výchovu v osnovách. „Projektem Jedu poprvé se chceme zaměřit na edukaci dětí v předškolním a raném školním věku, kdy se většinou poprvé bez doprovodu rodičů stávají samostatnými účastníky silničního provozu,“ vysvětlil prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Podle něj důsledná prevence už od mateřských škol může snížit počet tragických nehod dětí. „Za posledních deset let zemřelo při dopravních nehodách v rámci Evropské unie více než osm tisíc dětí do 14 let, z toho polovina byla spolujezdci v automobilech, třetina chodci a třináct procent cyklisté,“ uvedl. Pilotní mostecký kurz ukončený diplomem a dárkem na památku trvá 90 minut a zahrnuje základní přípravu v učebně a praktický výcvik, při kterém se děti prostřídají v rolích chodců, cyklistů a řidičů aut.

Děti na kolech, pro rodiče seminář

K tomu využívají koloběžky, protože řada z nich na kole ještě neumí jezdit. V úterý a středu 25. a 26. června od 16 hodin jsou individuální kurzy pro děti s rodiči, kteří mohou přijet na vlastních dopravních prostředcích.

„V době, kdy budou mít děti praktickou výuku, máme pro rodiče připravený seminář, ve kterém probereme důležitá ustanovení silničních pravidel, základy první pomoci, problematiku a novinky v oblasti zádržných systémů pro děti cestující v automobilech, ale i mosteckou dopravní situaci. Rodiče samozřejmě rádi přivítáme i v dopoledních hodinách,“ sdělil Libor Budina z AČR.

Odborníci také upozornili, že rodiče, kteří s dětmi přecházejí na červenou, při jízdě autem se nepoutají nebo drží v ruce telefon a na kole jezdí bez přilby, nemohou očekávat, že jejich potomci budou brát pravidla silničního provozu vážně.

I proto v Mostě hlídá vybrané přechody pro chodce městská školní dohledová služba. Jedenáct žen ve stejnokrojích se u „zeber“ poblíž škol naposledy objeví v pátek 28. června, kdy děti dostanou vysvědčení. O prázdninách dohledová služba nebude, a zda se obnoví v září, zatím není jasné. „Záleží na dotacích,“ řekl mluvčí městské policie Vlastimil Litto.

Poslední vývoj nehodovosti zatím není příznivý. V minulém týdnu se v Ústeckém kraji stalo 198 dopravních havárií, při nichž jeden člověk zemřel, 5 bylo zraněno těžce a 44 lehce. Škody se vyšplhaly k 10 milionům korun. Jen na Mostecku bylo 25 nehod, hlavně kvůli nesprávnému způsobu jízdy.