Průvod desítek lidí s knihami, mapkami a fotoaparáty musel místním obyvatelům připadat jako zjevení. Panelákové sídliště přece není Pražský hrad. Jenže mostecké Pětistovky jsou zajímavé jinak. Architektka Jana Kubánková jimi v sobotu 28. dubna provedla při komentované procházce příznivce ojedinělého občanského projektu Moje město, moje místo, který za chůze seznamuje veřejnost s klíčovými částmi Mostu, ukazuje klady i zápory a vyzývá ke komplexnímu zvelebování místních sídlišť s pomocí lepšího plánování a s účastí obyvatel.

„Most je pro architekty velice atraktivní téma, protože má spoustu prostorových a sociálních otázek k řešení a architekti rádi řeší komplikované situace,“ řekla Kubánková, odbornice na revitalizace sídlišť a koordinátorka celostátního výzkumu Sídliště, jak dál?.

Mostecký majáles
OBRAZEM: Stovky studentů se vyřádily při mosteckém majálesu

Tahle otázka je důležitá i pro Pětistovky. Proč? Protože radnice tam chystá změny v dopravě a parkování, zpustlo obchodní středisko Sputnik, vznikla první sociálně vyloučená lokalita „pětsetosmnáctka“ a má se odtud stěhovat knihovna. To jsou podle architektů jen některá témata a nelze je podceňovat, protože unáhlená řešení bez urbanistického kontextu mohou "zazdít" rozvoj celé lokality. Ta má stále potenciál stát se atraktivnější pro obyvatele, kteří jí zůstávají věrní. „Zajímá mě to tady,“ sdělil nejstarší účastník chodecké besedy, 81letý Bohumil Fajt. Bývalý elektrikář žije v Pětistovkách 40 let. Pamatuje i na bývalé meze s venkovskými domky, stodolami a rybníčkem, tehdy součást Rudolic. „Chodili jsme sem v 60. letech, když ještě nestál Prior,“ uvedl.

Student gymnázia a místní obyvatel Martin Trávníček upozornil, že park u Sputniku a další veřejné prostory pro setkávání nemají názvy, že problémy jsou s parkováním a anonymitou. „Pozitivem je, že vše je tu blízko, MHD i obchody,“ dodal druhý průvodce, mimo jiné účastník mosteckého Dne architektury, který ovlivnil volbu jeho vysokoškolského studia. Místo jaderné fyziky udělal přijímací zkoušky právě na architekturu.

Regenerace sídlišť

Její význam, soudě podle houževnatosti pořadatelů obou akcí, v Mostě roste. Například u okálů nad Krymem vysvětlili, že při regeneraci sídlišť je důležité doplňování jiných forem bydlení, že na střechách upravených paneláků lze budovat startovací byty pro mladé nebo v přízemí vytvářet mezonetové byty pro větší rodiny. Dostavby předzahrádek s plůtky, kdy u domů vzniknou hájitelné či polosoukromé prostory, mohou s dalšími opatřeními snížit kriminalitu.

Ilustrační foto.
Letní kina už chystají hity. Připravují novinky pro diváky

Pětistovky, původně čtvrť Bohumíra Šmerala, vznikly během normalizace jako šestý obytný obvod v Mostě. Mají 6300 obyvatel, tedy jako Podbořany či Františkovy Lázně. Po procházce sídlištěm se v ZUŠ Moskevská představili úspěšní absolventi školy, dnes architekti, umělci či designéři.

Příští procházka bude 23. června v centru. Aktivity projektu lze sledovat na Facebooku. „Chystáme i webové stránky,“ sdělila za pořadatele Kateřina Trčková. Cílem je během roku představit čtyři městské části a talentované lidi v nich.