Jít nebo jet po zchátralém prostranství u bloku 406 v ulici Moskevská chce odvahu. Když se Martin Pavlík vyhnul dírám i dodávce trčící z chodníku a na okraji rozbahněného parkoviště opatrně zacouval do poslední mezery u popelnice, musel si dát při výstupu z auta ještě pozor, aby nezakopl o rozviklanou dlažbu. Každodenní boj o zdraví tu potrvá do léta. Pak se město pustí do velké rekonstrukce. „Je to dobře,“ řekl řidič.

Investici vítají i chodci, kteří klopýtají po zničeném chodníku. „Je to něco hrozného, na zlomení nohy,“ povzdechla si místní obyvatelka Ivana Svobodová.

Michal Černý, předseda představenstva Bytového družstva 533, se dívá na momentálně pusté hřiště, kde partičky starších dětí tropí neplechu
Do obýváku přiletěl kámen. Místní chtějí ukončit hry výrostků a zrušit hřiště

Lidem vadí i střety s auty, kterým se musejí na své cestě vyhýbat, a trávníky rozryté od pneumatik. Někteří řidiči dávají pod kola kusy dlažby jako klíny, aby jim zaparkovaná auta nesjela ze svahu z poškozených roštových stání. Za otřesné považují starousedlíci i nevyhovující stanoviště pro popelnice.

Zastupitelstvo rozhodlo o úpravě v prosinci a vyčlenilo na ni přes deset milionů korun. O zakázku budou v únoru soutěžit stavební firmy. Celkovou rekonstrukcí veřejné plochy u bloku 406 vznikne 89 parkovacích míst, z toho pět pro invalidy.

Silnice, chodníky, osvětlení

Plán zahrnuje i vylepšení silnice, soustavy chodníků a osvětlení, vybudování plácků pro polopodzemní kontejnery, rozšíření vjezdu z ulice Bělehradská a výměnu asfaltu na parkovišti na nároží křižovatky. Práce mají trvat čtvrt roku. „Stavba začne v červnu nebo červenci a naváže na úpravy splaškové kanalizace a vodovodu, které v těch místech zajistí Severočeská vodárenská společnost,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Zanedbané okolí bloku 406 v Mostě se bude opravovat.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Zanedbané okolí bloku 406 v Mostě

Vodohospodáři ukončili loni v sousedství první etapu rekonstrukce vodovodu a kanalizačních šachet a letos na ni navážou druhou etapou v koordinaci s městem. „Předmětem naší investiční akce bude rekonstrukce vodovodu v blízkosti ulic Brněnská a Moskevská před bloky bytových domů 406, 407 a 408,“ poznamenal mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.

S výměnou potrubí, které už nevyhovuje, vodohospodáři upraví i šest kanalizačních šachet. Nyní připravují výběrové řízení na zhotovitele a počítají s tím, že úseky, kde chce pracovat město, uvolní do konce června.

Společnost předpokládá, že její stavba potrvá celkem pět měsíců. Přesné termíny vzejdou až ze smlouvy se zhotovitelem. Ten může převzít staveniště až po 1. březnu, tedy po konci zimy a zimní údržby na komunikacích.

Ilustrační foto
Igelitku gratis už v obchodech nedostanete. Novela má zabránit jejich plýtvání

Místní obyvatele tak čeká kvůli dvěma zásahům do prostranství po většinu roku rušno. Projektant, který řešil městskou investici, upozornil, že zábory ploch a staveniště mají respektovat okolí a neomezí zásobování objektů.

Během výstavby se v části lokality, kde vzniknou i nové schodiště a živý 140 metrů dlouhý plot, sníží rychlost aut na třicítku. Projekt počítá také s kácením osmi stromů, za každý z nich však bude vysázen strom náhradní.