Eliška Tichá z litvínovského gymnázia měla v poslední době víc starostí než ostatní teenageři. Už druhým rokem vede skupinu studentů, kteří připravují majáles. S dvěma sty středoškoláky a partnerskou ZUŠ Litvínov vyšli v úterý 30. dubna společně do ulic a průvodem zahájili dvoudenní městskou Valdštejnskou slavnost, která ve středu večer vyvrcholila prvomájovými koncerty v zámeckém parku.

Podílet se na programu největší městské veselice je pro Elišku zábava, ale i velká odpovědnost. Uvolnila se až při společném tanci u pódia. „Majáles se snažíme udržet v tradičním duchu. Baví nás to a děláme to rádi, protože naše akce je také pro lidi,“ řekla Eliška. S kamarádkou Dominikou Červenou a dvaceti studenty z pořadatelského týmu zajistili třeba zpěváka Jakuba Děkana, na jehož koncert přišly k litvínovskému zámku stovky obyvatel. Sledovaly i vystoupení uměleckých talentů gymnázia a základní umělecké školy a cvičení malých gymnastek z Horního Jiřetína.

Půl roku příprav

Studenti připravovali majáles od prosince loňského roku. Nejdůležitější bylo sehnat sponzory. „Bez nich to nejde,“ sdělila Eliška Tichá, která ocenila vstřícnost města a vedení školy. „Je to akce studentů. Podporuji je ze všech sil, ale stojím spíše v pozadí,“ řekl ředitel gymnázia Jan Novák, který šel v průvodu a ocenil vysokou účast.

V čele kráčely Mažoretky Litvínov a za nimi „zuškový“ Dechový orchestr mladých, který vystupoval i na velkém festivalu ve španělském San Sebastian.

Pochodovat městy s dechovkou je mnohem komplikovanější než muzicírovat na pódiu. „Je to zásadní rozdíl, protože jste v pohybu. Když jdete a hrajete, jako byste měl tři oči. Musíte sledovat noty, cestu a ostatní hudebníky,“ vysvětlil dirigent Vít Skořepa. Diváci na chodnících si to neuvědomují, ale pro mládežnickou dechovku je takový výkon náročný, protože není tak trénovaná jako vojenské kapely, které za chůze hrají bezchybně

Novinkou majálesu byl u zámku stánek spolku Nové háro, kde si mohli ženy i muži nechat ostříhat vlasy a věnovat je na výrobu paruk pro děti a mládež s onkologickým onemocněním. Spolek z obce Lužice na Mostecku nabízel i charitativní šperky od své patronky, zpěvačky Lucie Bílé.

Ve středu 1. května slavnost pokračovala celoměstským průvodem od Citadely do zámeckého parku, kde byl opět hlavní program. Ten začal příjezdem rytířů a kočárů s hraběcí rodinou Valdštejnů v podání herců Docela velkého divadla Litvínov v dobových kostýmech. Akce se pořádá na počest Valdštejnů. Tento šlechtický rod udělal z Litvínova v 18. století bohaté město proslulé výrobou sukna.

Slavnou historii připomněl dobový jarmark a ve Voigtových sadech rytířský turnaj. Součástí veselice, na kterou přišly tisíce lidí, byly stánky s občerstvením, atrakce pro děti, výstavy i trh u radnice.

Sazenice i pivo

V Mostě, kde je více středních škol, letos nikdo majáles nepořádal. Předchozí tři byly na 1. náměstí, kde město na sobotu 11. května chystá tři akce – Farmářské slavnosti, Pivní slavnosti a Mini Food Festival.

Návštěvníci se mohou těšit na jarní květiny, zeleninu, sazenice, desítku pivovarů, ochutnávku kančích gulášů, kuchařskou show a na koncerty skupin Platonic, Deviant, DC Radio, Eclipsis a Lili Vilit.