Žijí v amazonském pralese, v Tichomoří, uprostřed asijských stepí či v ruchu měst od Austrálie po Kanadu. Někteří čelí chudobě, občanské válce nebo násilí drogových kartelů, jiné obklopuje mír a blahobyt. Přesto mají jedno společné - jsou to talentovaní výtvarníci od 4 do 16 let, jejichž práce jednou ročně hodnotí mezinárodní odborná porota v českých Lidicích. Mimořádný výběr ze 45. ročníku globální výstavy dětského umění je od pátku zdarma k vidění pouze v Základní umělecké škole v ulici Moskevská v Mostě.

Své oceněné dílo tam má i 14letá Tereza Marie Bajerová z Mostu. Prestižní medaili Lidickou růži, svou první v životě, dostala za černobílý abstraktní obrázek vytvořený kombinovanou technikou. Připomíná kovbojské rifle, které v noci přikryjí třešňový sad se spícími ženami. „Každý si v tom může najít, co chce. Vzniklo to úplnou náhodou. Myslím, že porotu zaujalo, že je to takové neobvyklé, originální. Ocenění mě přesto hodně překvapilo, takový úspěch jsem vůbec nečekala,“ svěřila se Deníku mladá umělkyně, která chce tvořit i v dospělosti.

Mostecká umělecká škola, která je dlouholetým exkluzivním partnerem mezinárodní přehlídky, bude několik měsíců ukazovat jen část zapůjčených prací. „Lidická výstava patří k největším svého druhu na světě a celá se k nám nevejde,“ uvedla ředitelka školy Romana Pavlíčková. Porota obdržela celkem 25 690 exponátů z 83 zemí a udělila 1289 ocenění včetně 248 medailí hlavně za malby, sochy, grafiky a fotografie.

„Zkuste si představit, že jste na velkém fotbalovém hřišti a úplně všechno je tam pokryté dětskými pracemi, včetně tribun,“ přiblížil množství uměleckých děl kurátor výstavy Jiří Motl.

Do vesmíru i za exotikou

Tématem uplynulého ročníku bylo Cestování. Návštěvníci tak mohou s dětmi nahlédnout do vesmíru, navštívit řadu krajin, poznat nová místa, objevitele a exotické dopravní prostředky. Podle odborníků je patrné, že se na výstavu mnohdy připravovaly celé školy a jejich úroveň se celkově od minulých ročníků zlepšila. Kurátor upozornil, že výstava nabízí jedinečnou příležitost vidět vedle sebe práce dětí z odlišných kultur a sledovat jejich různé výtvarné vedení.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice je jednokolová soutěž pro děti a všechny typy škol a organizací, které pracují s dětmi. Vznikla v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z obce Lidice vyhlazené nacisty. Výstava také připomíná další děti, které zahynuly ve válečných konfliktech. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně přes 25 tisíc děl od dětí z 60 až 70 států. Předsedou poroty výstavy je Josef Zedník, nositel Ceny města Mostu a bývalý ředitel mostecké umělecké školy.