Kolona troubících aut se svatebčany stoupala v sobotu odpoledne serpentinami k hradu Hněvín obklopeného vyschlým lesem. Po asfaltové silnici se na atrakci může, pěšinami ne. Na nich platí od úterý 31. července zákaz vstupu do lesa kvůli riziku požáru. Oheň v jižní Evropě a Kalifornii potvrdil, že co ve vyprahlé krajině dokáže napáchat.

„Před bouřkami byl les na Hněvíně tak rozžhavený, že zákaz vstupu byl asi jediným řešením, jak naši lokalitu ochránit. Nebezpečí tu bylo vysoké. Ted by se ale počasí mělo mírnit,“ řekl před další průtrží mračen Milan Konečný, obyvatel Souše, kde rodinné domky odděluje od panelákového města rozsáhlé kopcovité pásmo žárem hnědnoucí zeleně. I když na úpatí Hněvína visí na vstupech zákazové cedule, na zemi se válejí čerstvé nedopalky. Jsou i u křovin podél otevřené asfaltové cesty a na vyhlídce.

Na kopci Ressl Deník napočítal během půl hodiny v lese dvanáct lidí včetně dětí, dvou kuřáků, cyklisty a páru, který zmizel mezi stromy dokonce v autě navzdory zákazu vjezdu. Na obratišti u jezírka stála desítka aut, jejichž posádky byly zřejmě na procházce v lese. Až začnou po bouřkách růst houby, návštěvnost asi stoupne.

„My si myslíme, že zákaz neporušujeme. Jdeme po cestě,“ sdělili dva senioři za zákazovou cedulí u bývalého statku. „Sucho bylo ukrutné, ale jde hlavně o to, aby nikdo neodhodil do lesa nedopalek,“ dodali výletníci.

Další dva šli po pěšině poblíž koupaliště, se zákazem ale souhlasili. „Kvůli těm vedrům je to správné opatření. Víte, jak jsou lidi neukáznění. Tady je tráva úplně uschlá, stačí jeden vajgl a jede to,“ uvedli.

Radnice zakázala vstupy do lesů na Resslu, Hněvíně a Širokém vrchu do konce srpna nebo do odvolání. Úřad, který reagoval na akutní nebezpečí požárů následkem dlouhotrvajícího sucha, to oznámil vyhláškou a rozhodnutí zdůvodnil naléhavým veřejným zájmem.

„Podnětem k vydání rozhodnutí zákazu vstupu je zejména skutečnost, že v červenci došlo již ke čtyřem zahořením, která s největší pravděpodobností vznikla nezodpovědným chováním návštěvníků lesa,“ vysvětlila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Zákaz se nevztahuje na hlavní příjezdové cesty. To znamená, že přístupný je hrad Hněvín, koupaliště Ressl a bývalý statek u jezírka na Resslu. Chodit kolem jezírka a pobývat na místním hřišti se ale nesmí, aby se zabránilo srocování lidí v lese a přístupu kuřáků k vyschlým porostům. Zakázáno je také chodit po lesních pěšinkách a jezdit po nich na kole. Porušení je přestupkem s pokutou do 5 000 korun. Lokality má kontrolovat stráž, tak rozsáhlé území ale uhlídat nestačí.

Zákaz neplatí pro osoby plnící v lesích povinnosti podle zvláštních předpisů, pro vlastníka lesa a jeho správu. Do lesa mohou i pověření úředníci, myslivci a záchranáři. Všichni ale musejí dodržovat přísná protipožární opatření, případně podmínky vlastníka lesa.