Stovky odpůrců těžby a spalování uhlí míří od středy 27. června do mezinárodního ekologického tábora Klimakemp, který vyrostl na pronajatém soukromém pozemku na okraji obce Louka u Litvínova. Účastníci z několika zemí během pětidenní akce občanského hnutí Limity jsme my upozorní na to, že dolování na Mostecku přispívá k celosvětové změně klimatu a že je třeba ho co nejrychleji zastavit. V sobotu 30. června se proto vydají na protestní pochod k nedalekému Dolu Bílina. Policie se připravuje na možnou blokádu těžby, při loňském Klimakempu k ní totiž došlo.

„Bojujeme proti katastrofálním důsledkům změny klimatu, která začíná v tomto regionu, a zároveň ukazujeme, jak by mohla fungovat udržitelná společnost využívající obnovitelné zdroje energie,“ řekl 20letý student environmentalistiky Áron Tkadleček, jeden z mluvčích Klimakempu.

V táboře s elektřinou ze solárních panelů je veganská kuchyně využívající regionální potraviny, půjčovna kol s cyklodílnou a třídírna odpadu s kompostem a exkrementy z WC, které se odvezou do bioplynové stanice.

Až do pátku budou v táboře přednášky, besedy s odborníky a umělecké happeningy. Dobrovolníci se zapojí i do úklidu Radčického potoka.

Zastánci projevu občanské neposlušnosti začali trénovat nenásilný vzdor proti zásahu policie. Uvažovaným vstupem do dolu chtějí vyburcovat společnost k řešení rychlého oteplování planety, extrémních záplav, sucha a bouří, zvyšování hladiny moří a vymírání živočichů vlivem těžby a spalování fosilních paliv. „Situace je opravdu vážná. Není možné čekat,“ upozornila 20letá Klára Aubrechtová z Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Tak přišli aktivisté do dolu Bílina loni: 

„S organizátory Klimakempu jsme už téměř týden v kontaktu s tím, že jsme jim předali písemnou informaci o případných právních důsledcích neoprávněného vniknutí do vymezeného dobývacího prostoru,“ sdělil mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Firma preventivně vyznačila začátek dobývacího prostoru dalšími výstražnými tabulemi a bezpečnostními páskami a účastníky pochodu bude monitorovat. Pokud hranici dolu překročí, čímž poruší zákon, má zareagovat ostraha a těžaři požádají o spolupráci policii.

„Zatím jsou v klidu a vše je v pořádku. Pravidla, na kterých jsme se domluvili, dodržují,“ řekl starosta Louky Roman Dub. Vadilo mu jen, že ho pořadatelé nekontaktovali dříve, i když tábor je v privátu a někteří místní ho podporují.

Nový osmidílný komediální TV seriál Most! měl předpremiéru 1. a 2. dílu v kině Kosmos v Mostě.
Nový seriál Most! se posmívá xenofobii v Mostě. Diváci křičeli smíchy

Důl Bílina má zásoby uhlí do roku 2050. Předčasné ukončení těžby by podle společnosti citelně zdražilo teplo a teplou vodu pro domácnosti, o práci v energetice by přišly tisíce lidí a zmařené investice do budoucí těžby by negativně ovlivnily domácí průmysl. Společnost se také odvolává na horní zákon, podle kterého je hnědé uhlí vlastnictvím státu, jenž ručí za energetickou bezpečnost ČR. Státní energetická koncepce vychází z energetického mixu, který až do roku 2050 počítá s využitím hnědého uhlí jako nejlevnějšího zdroje energie pro teplárenství i výrobu elektřiny.