Povalit na hlavní silnici dopravní značky není žádná legrace. Přesvědčili se o tom dva mladí Mostečané, kteří před otevřením nové okružní křižovatky u aquadromu strhli všechny přenosné svislé značky a navíc přesunuli jednu popelnici na vozovku. Díky všímavým lidem a kamerám strážníci vandaly rychle dopadli, vše zdokumentovali a případ v tomto týdnu zveřejnili.

Noční řádění se obešlo bez dopravní nehody, ale mladíky čeká zřejmě přísnější trest. Oba jsou totiž podezřelí ze spáchání přestupku podle zákona o pozemních komunikacích, v němž jsou vyšší sankce. „Zatímco za přemístěný kontejner hrozí přestupci za porušení veřejného pořádku pokuta do výše jednoho tisíce korun, v případě dopravního značení je případ závažnější, protože se jedná o důležitý prvek v úpravě provozu na pozemních komunikacích,“ sdělil vedoucí magistrátního oddělení registrací, dopravy a komunikací Vojtěch Brzoň. Mladíkům lze ve správním řízení uložit pokutu až 300 tisíc korun.

Na staveništi mezi mosteckým Kahanem a aquadromem je už vidět střed okružní křižovatky
FOTO: Mezi Kahanem a aquadromem v Mostě už je vidět nový kruhový objezd

Incident se stal po půlnoci, kdy někdo z místních obyvatel na tísňovou linku 156 strážníkům oznámil, že na dokončovaném kruhovém objezdu dva muži svalili na silnici značky včetně zákazu vjezdu. Po chvíli volal na stejnou linku další člověk, který viděl dva muže přemisťující kontejner na odpad doprostřed silnice u paneláku hokejka (blok 525), který stojí vedle křižovatky. Na místo hned vyjela motohlídka, která byla v tu chvíli nejblíže, a operátoři městského kamerového dohledového systému zahájili monitoring lokality.

„Také si zpětně přehráli záznam z kamerového bodu, na kterém bylo patrné, jak muži odpovídající popisu postupně převrátili všechny přenosné dopravní značky umístěné na kruhovém objezdu,“ uvedla mluvčí městské policie Veronika Loucká.

Kvůli rekonstrukci křižovatky ulic Topolová - Zd. Štěpánka - Lipová se změnil dopravní režim v části Mostu.
FOTO: Omezení dopravy v Mostě: U Kahanu lidé zmatkují

Podle popisu podezřelých a průběžných informací o jejich pohybu, které hlídce předávali operátoři kamer, strážníci dvojici našli a zadrželi. Mladíci neměli žádné doklady, a tak strážníci přivolali hlídku Policie ČR. Videozáznam z minikamery pořízený při zásahu, fotodokumentace a záznamy z městských kamer si převzal magistrát, který bude celou věc řešit a zjišťovat motiv vandalů. „Strážníci po události vrátili přemístěný kontejner a veškeré dopravní značení do původního stavu, aby nebyl ohrožen provoz na pozemní komunikaci,“ dodala mluvčí.

Sporná křižovatka

Přenosné značky už na křižovatce nejsou, protože město novostavbu zprovoznilo a dopravu řídí napevno zabudované značení. Co ale zůstává, je diskuze o smyslu výstavby okružní křižovatky, která nahradila původní trojúhelník mezi Kahanem a aqaudromem na střetu ulic Topolová – Lipová – Zdeňka Štěpánka. „Podle mě je změna dobrá, furt lepší, než to bylo,“ řekl 51letý Vladimír, řidič kurýrní dodávky. „Kruháky v okolí jsou na rovině, ale tenhle je na svahu. Projel jsem ho dvakrát, zatím bez problémů, ale v zimě to bude na prd,“ sdělil senior z bloku 525. „V zimě to bude klouzačka,“ uvedla jeho sousedka.

Dva řidiči autobusů namítli, že kruhák je dobře průjezdný, ale na celkové hodnocení je ještě brzo: „Z pohledu bezpečnosti se řidičům ulevilo. Uvidíme v zimě, ta to prověří.“ Pro MHD je podle nich horší protilehlá „téčková“ křižovatka ulic Jana Palacha a Topolová u Šibeníku, kde provoz ve špičce vázne. I toto místo má město v plánu upravit. Teď ale rekonstruuje první autobusovou zastávku v ulici Višňová, kde je zúžená silnice, snížená rychlost, provizorní zastávka MHD a dočasný přechod pro chodce. Řidiči by měli kolem staveniště projíždět opatrně.

Tramvaj v Mostě. Ilustrační foto
Výtržník útočil v mostecké MHD. Řidič zavolal strážníky a odmítl jet dál