Krušné hory mají další zajímavou lokalitu, která tam určitě přiláká množství turistů. Horské město Hora Svaté Kateřiny totiž po desetiletích přípravných prací otevřelo atraktivní Mikulášskou štolu pro veřejnost.

„Uvnitř je to zajímavé a taky trochu tajemné,“ prozradila Eva Szturcová z Mostu, která byla mezi prvními návštěvníky, kteří se pod dohledem průvodce prošli podzemní štolou.

Prohlédnout si důlní dílo je možné o sobotách a nedělích. Vždy odpoledne. „Je možné se přijet podívat i v týdnu, ovšem je lepší, když to bude skupina lidí, třeba školní třída,“ říká průvodce štolou Josef Sochor.

Štola patří k největší a nejznámější v Krušných horách. Ve středověku se tam těžilo stříbro a měď. Otevřena jako turistická atrakce už jednou byla, ale jen krátce před druhou světovou válkou. Za války ji místní obyvatelé používali jako protiletecký kryt. V 90. letech minulého století se dostala do zorného úhlu hledačů pokladů, protože se rozkřiklo, že tam nacisté na konci války ukryli část bájné Jantarové komnaty. Díky tomu tam několikrát přijel Helmut Gaensel. Ten díky finanční pomoci ze Spojených států štolu, jejíž vchod po skončení druhé světové války československá státní správa nechala odstřelem zasypat, otevřel. Díky tomu, že spodní patra štoly jsou jednou provždy zatopena vodou, nikdo nikdy v ní Jantarovou komnatu, nebo alespoň něco, co by nasvědčovalo tomu, že by tam mohla být, neobjevil.

Samá voda

„Já sám nevěřím, že tam něco je. Ostatně, kdo si štolu prohlédne, tak musí dojít k závěru, že do takového prostředí něco schovávat nejde. Všude je tam samá voda a všechno mokré. Navíc se nikdy nepotvrdilo, že se do štoly na konci války něco schovávalo,“ doplnil průvodce Sochor.
V současnosti je možno projít a prohlédnout si asi 240 metrů štoly. Sanace dalších částí bude pokračovat.

Mikulášská štola, tím, že byla otevřena pro veřejnost, rozšířila rodinu výletních míst s tématikou horních děl a těžbou rud v Krušných horách.
Například hned naproti přes hranice je v saském Deutschnekatharinabergu zpřístupněna štola Fortuna. Prohlídkový důl Gnade Gottes Erbstollen s tradiční jizbou je možné navštívit v nedalekém Olbernhau.

Na české straně Krušných hor je možné navštívit štolu Johannes v Božím Daru. V Měděnci se zase nachází štola Země zaslíbená. V Krupce na Teplicku je hojně navštěvovanou štola Starý Martin, v Mikulově se zase nachází štola Lehnschafter. Prohlídkový důl zase láká turisty v nedalekém Zinnwaldu. Dalších několik prohlídkových dolů a štol lze najít v okolí města Annaberg – Buchholz.