První skupina, která si říká Vzpoura koťátek, obsadila rypadla už v sobotu ráno. Kolem 11. hodiny se k nim přidala stovka aktivistů, kteří do dolů přijeli v alegorickém průvodu na kolech. Aktivisté postupně obsadili tři rypadla, které společnost Vršanská uhelná musela zastavit.

Na místo dorazila policie, která krátce před polednem zajistila 105 lidí. Požadovala po nich legitimaci. Ta skončila až před 18.00. „Lom osoby opustily, zůstává obsazené jen jedno rypadlo,“ uvedla v sobotu večer mluvčí policie Jana Slámová. Policie zůstala na místě, zásah proti aktivistům na rypadle ale obecně nemůže. „Policisté na místě dohlížejí na bezpečnost situace, existuje zde velké bezpečnostní riziko,“ upřesnila Slámová.

Vzpoura koťátek nakonec se svým úsilím skončila krátce před 22. hodinou. „Nelíbí se nám tu. Všude špína a prach. Rozhodly jsme se odťapkat do svých pelíšků,“ vyjádřila se skupina na svém facebookovém kanálu. Další akce v budoucnosti ale aktivisté nevylučují. „Usilovat o krásnější svět ale nepřestaneme. Teprve tady na rypadle ve Vršanech jsme si uvědomily, jak ošklivý je svět ovládaný několika miliardáři. Proto budeme i nadále usilovat o krásnější svět pro nás pro všechny. Bez uhlí, uhlobaronů a klimatické krize,“ dodali aktivisté.

Sobotní obsazení lomu bylo jedním z projevů občanské neposlušnosti, kterou ekologičtí aktivisté upozorňují na enviromentální problémy dneška. Akční víkend Konec uhlí # TEĎ byl organizovaný hnutím Limity jsme my, připojilo se k němu dvanáct dalších organizací.