Mluvil z řečnické tribuny sedm minut. To je maximum pro každého Mostečana v diskuzi občanů na zastupitelstvu. Šéf FK Baník Most Petr Kabíček ale politiky nepřesvědčil. Nemůže se zahraničním investorem postavit nový fotbalový stadion na okraji města, zrušit starý stadion a připravit tím plochu pro stavbu obchodního domu.

Většinou hlasů zastupitelstvo neschválilo návrh na pořízení změny územního plánu, která by umožnila zbourání stadionu a výstavbu obchodního domu. Verdikt padl, přestože architekt-urbanista se změnou souhlasil, pokud stavba bude čtyřpodlažní.

„Očekával jsem, že návrh neprojde,“ řekl po hlasování Kabíček. „Bylo velmi málo času k veřejné a politické diskuzi. O změnu územního plánu jsme požádali v červenci, v době prázdnin. Jsme si vědomi, že tak velký projekt je velké sousto,“ dodal.

Radní počítají s tím, že Kabíček se nevzdá. „Nezadupali jsme záměr do země, ale vracíme se do bodu nula,“ připustila vyjednávání náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Podle ní byl návrh podán velmi špatně, bez diskuzí, bez přípravy a bez projednání s akcionáři klubu.

Akcionářem je i město Most.

Radní nedávno založili zvláštní pracovní skupinu zastupitelů, kteří mají stavební projekt podrobit zkoumání. „Byl bych rád, kdybychom začali jednat co nejrychleji,“ sdělil Kabíček. S investorem se má sejít příští týden. Bude ho informovat o výsledku hlasování a o možnosti dalšího jednání. Podle Kabíčka má investor o Most velký zájem a zřejmě přes první neúspěch svůj záměr nezruší. „Jsem samozřejmě zklamán, že zastupitelstvo návrh zamítlo, ale zároveň vidím, že projekt lidi zajímá. Je na nás, abychom lidem vysvětlili, že je ku prospěchu města,“ sdělil Kabíček.

Návrh se váže na bourání starého stadion, a proto to není podle Jeníčkové tak jednoduché. „Proces diskuzí a vypořádání všech úskalí je velmi dlouhá cesta a teprve na jejím konci by měl přijít návrh na změnu územního plánu. Ale nemůže přijít jako blesk z čistého nebe,“ sdělila.

Situace před hlasováním byla zajímavá. Josef Tancoš (ČSSD), spolupracovník Kabíčka, nejprve záměr hájil. „Nový stadion by Mostu slušel,“ řekl. „Určitě se všichni shodneme, že nový stadion by městu slušel. Proč ne? Všechno, co je ve městě nové, pěkné a funkční je přínosem pro občany a toto město,“ reagovala Janíčková a zopakovala, proč rada doporučila návrh neschválit. Tancoš pak neúspěšně prosazoval stáhnout návrh z hlasování, aby se mohl zařadit po vyjednávání do další, již deváté změny územního plánu. Na podnět radního Štefana Maronyáka (SMM) se zjistilo, že návrh lze po dvou měsících zařadit ještě do aktuální, osmé změny územního plánu. Zdržovací taktika rozčílila Václava Janouta (ODS). Vadilo mu, že kvůli jednomu návrhu by muselo čekat dalších jedenáct návrhů, ve kterých různé subjekty žádaly o změnu využití pozemků ke stavbě domků a čerpací stanice odpadních vod. „Nemůžeme dva měsíce zdržovat projednávání všech bodů, na kterých má zájem město,“ řekl Janout. Baník podle něj udělal koncepční chybu, když nepožádal o změnu územního plánu na plochu, kde má stát nový stadion, a řešil jen starý stadion a nákupní centrum.

Kabíček již v diskuzi občanů oznámil novinku: nový stadion nemá stát v areálu Baník Souš, ale u Hrabáku, kde byly dříve skleníky. Ani to mu nepomohlo.

Pořízení 8. změny územního plánu poté zastupitelé schválili, ale plán Kabíčka ne.