"Vulgarita a nevraživost mezi týmy se objevuje už u malých dětí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že není výjimkou šestiletý fotbalista, který sprostě nadává. Nejzávažnější problém však vidím u rodičů. Ti jsou v zápalu fandění vulgární jak k trenérům, tak i k rozhodčím. Děti to pak jednoduše okoukají," seznamuje se současnou situací na sportovištích trenér D třídy dětí mosteckého SIADu Stanislav Zaspal.

Jen za jedno utkání zápasu nižší soutěže I. B třídy bylo směrem k rozhodčímu jedenáctkrát proneseno z řad diváků: "Ty čůráku". V menší míře pak již standardní označení jako: "Černá svině" či "Kolik ti dali, abys takhle pískal?" A že to rozhodčí v menších městech opravdu nemají jednoduché, dokazují výroky typu: "Ty zmrde nebo nechoď po zápase do hospody, dostaneš akorát po držce".

Ještě nedávno byli mostečtí fanoušci označování za "největší dlaždiče". Nyní se situace podle šéfa FK SIAD Most Petra Kubíčka zklidnila. "V minulosti jsme měli problémy s určitou skupinou fanoušků. Nyní se v sektoru B vytvořila nová skupina, která fandí velmi slušně. Nikdy nezabráníme úplnému vymizení vulgarity ze stadionu a nějaký ten jedinec se vždy najde. Ale rasistické nadávky vymizely a mostečtí fanoušci nyní fandí slušně a sportovně," řekl šéf mosteckého SIADu Petr Kabíček.

Nejčerstvější případ z Mostecka je z minulé soboty. Hráč FK SIAD Souš plivl na trenéra Roudnice, který se na něj obořil za likvidační zákrok a řekl mu, že je čůrák. Na to fotbalista Souše reagoval plivancem.

Hecování probíhá i mezi fanoušky. Vůbec neplatí, čím vyšší soutěž, tím horší slovník. Zápas z víkendu z Mostecka FK SIAD Souš B - SFK Meziboří (B. třída) se během zápasu pětkrát ozvalo "čůráku" směrem na rozhodčího. Mezi fanoušky klubů pak vede "Jděte do prdele".

Sečteno a podrženo: nejpoužívanější nadávkou směrem k rozhodčímu nebo fandovi protivníka je slovo ty čůráku, druhé je zmrde. Utkání se pravidelně zúčastňují maminky s kočárky nebo i děti, které podávají míče.

Václav Veverka, Lucie Prosková