Nejen teorie, ale také praktické ukázky a možnost vše si vyzkoušet. To byla náplň nedávného kurzu první pomoci, který absolvovali trenéři a vedoucí jednotlivých mužstev Mosteckého fotbalového klubu. Mostečtí, jejichž A tým nyní vede krajský přebor a má našlápnuto k postupu do divize, jsou tak průkopníky v dalším šíření zdravotní osvěty mezi sportovci.

„Kurz je součástí spolupráce mezi klubem a mosteckou střední a vyšší odbornou školou zdravotnickou,“ řekl Deníku šéf klubu Josef Tancoš s tím, že škola navíc právě v rámci uzavřené spolupráce nabízí mladým fotbalistům, kteří končí základní školu, své obory.

Fotbaloví činovníci v kurzu, který pro ně připravili zástupci střední zdravotnické školy, prošli nejen teoretickým vzděláním, ale došlo i na ukázky ošetření různých úrazů a zranění. Každý účastník si také mohl různé způsoby poskytnutí první pomoci vyzkoušet.

Jeden z nedávných případů, kdy bylo potřeba ošetřovat hráče se zraněním hlavy, se stal na mosteckém hřišti zhruba před měsícem při utkání 20. kola s Bílinou. Domácí Šoupa musel po srážce s dalším hráčem po půlhodině hry předčasně ze hřiště odejít a s tržnou ranou v obličeji zamířil k dalšímu ošetření do nemocnice.

Klidně každý rok

Koučové a vedoucí týmu si školení pochvalují. „Byla to zajímavá akce. S kolegy trenéry jsme se shodli na tom, že bychom takovýto kurz měli absolvovat klidně každý rok. To, co si účastníci odnesli, můžeme využít nejen při sportu. Potřebu pomoci někomu v nouzi může kdokoli zažít v jakékoli životní situaci,“ poznamenal trenér žákovské kategorie Jiří Lovíšek s tím, že zástupcům školy patří za velmi povedenou akci velké poděkování.

V jiných klubech regionu se zatím takovéto formě zdravotnické osvěty nevěnují nebo o ni neuvažují. „Žádné speciální kurzy nebo workshopy tohoto směru neděláme,“ odpověděl na dotaz předseda divizního FK SEKO Louny Pavel Domecký. Podobně se vyjádřil i šéf dalšího divizního klubu FC Chomutov Radek Zaťko.

V Mostě však nemá zůstat u jediné akce. Podle šéftrenéra mládeže Roberta Žáka došlo mezi klubem a střední zdravotnickou školou k nastavení vrstevnického programu, který zahrnuje přednášky studentů školy pro fotbalisty z obou stupňů základní školy. Přednášky budou pod pedagogickým dohledem a jejich zaměření bude na zdravou výživu, hygienu, celkový zdravý životní styl sportovce nebo na poskytování první pomoci.