Studenti vysokých škol, lidé dojíždějící za prací i občasní výletníci mají o důvod k radosti víc. Autobusová společnost FlixBus zavádí novou linku, která začne obsluhovat i města v severních Čechách. Cestující láká nejen na nabitý jízdní řád, ale především na velmi nízkou cenu jízdenek a pohodlný autobus s připojením k internetu.

Nový dopravce spojí region s hlavním městem už příští týden. „Zahájení provozu mezi Prahou a městy Louny, Chomutov, Jirkov a Most připadá na 11. září. Týdně zákazníkům nabídneme téměř 80 spojení oběma směry,“ slibuje mluvčí společnosti Martina Čmielová. Nabídka se mírně liší v pracovní dny a o víkendu, minimální počet vypravených spojů ale neklesne pod pět autobusů denně, a to v obou směrech.

Do Prahy za 29 korun

Nový dopravce nabídne zákazníkům zpočátku velmi levné jízdné. Akční jízdenky začínají na 29 korunách bez ohledu na to, zda je cestující senior, student nebo nevyužívá žádných slev. „Jedná se o omezený počet takových jízdenek na každý spoj a cena po jejich vyprodání vzroste,“ podotýká Čmielová.

FlixBus nabídne zákazníkům částečně i servis, který znají od konkurence. Každý autobus na trase do Prahy má například vysokorychlostní připojení k internetu zdarma, zásuvky, toalety, přepravu zavazadla zdarma a možnost zakoupit si občerstvení.

V září zavedla vláda plošné slevy na jízdném ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty do 26 let. Mezi pracujícími, kteří dojíždějí do Prahy, teď panuje obava, aby jejich obvyklé spoje nebyly dopředu vyprodané. Chomutovan Lukáš Říha dojíždí do Prahy třikrát týdně a všímá si, že změny opravdu nastaly. „Na tento pátek už je od pondělí většina spojů z Prahy do Chomutova úplně vyprodaná, a to až do devíti do večera,“ líčí cestující. „Myslím, že to není náhoda a už to tak zůstane, když tři čtvrtiny obyvatel jezdí pomalu zadarmo,“ myslí si Říha.

Podobná situace panuje podle cestujících i na trase Louny - Praha. „Ode dneška až do neděle je vyprodaných 70 procent veškerých spojů u Regiojetu. Obvykle jsem si dělala rezervaci ráno před plánovaným odjezdem, stačilo to. Ve čtvrtek ale jedu do Prahy poprvé za dva roky vlakem, ranní spoje jsou beznadějně fuč,“ říká zklamaně Linda Jíchová z Loun.

Objednávejte včas

Další dopravce na trase by mohl riziko vyprodaných spojů výrazně snížit, sama společnost ale upozorňuje na své zkušenosti z jiných měst a radí neponechat rezervaci jízdenky na poslední chvíli. „Zpravidla páteční odpolední spoje z Prahy a v neděli směrem do Prahy bývají s předstihem vyprodané,” potvrzuje Čmielová.

Zákazníci si mohou už teď koupit jízdenky elektronickou formou na webu společnosti, zároveň je ale možné pořídit si jízdenku i v kamenných obchodech, především v cestovních kancelářích.