Severní energetická prodala 57,54 procenta akcií mosteckého dostihového závodiště v dražbě za 18,1 milionu korun. Dražby se účastnili čtyři zájemci. Akcie koupila společnost Charvát Group. Druhým největším akcionářem je město Most, které vlastní 42 procent akcií

Jednatel firmy Jiří Charvát po dražbě řekl, že na závodišti bude pokračovat dostihový sport. Těžařská společnost prodávala podíl v Hipodromu Most kvůli útlumu těžby na lomu ČSA.

"My tu dráhu potřebujeme, abychom měli jistotu, že tady můžeme provozovat dostihy, proto jsem tu dráhu koupil," řekl Charvát, který je prezidentem Jockey Clubu ČR a pochválil současné provozovatele hipodromu za dobrou péči o areál.

Dražba probíhala na hipodromu. Po dražbě se lidem v sále ulevilo, byla znát opatrná spokojenost. Padly obavy, že většinový podíl v hipodromu koupí nějaký spekulant, který nebude koním rozumět.

Jockey Club ČR Tato organizace je považována za nejvyšší autoritu koňských dostihů v České republice. Jejím posláním je řídit a všestranně podporovat dostihový provoz a chov anglického plnokrevníka. Má k tomu oprávnění Ministerstva zemědělství ČR. Club také zastupuje český turf v zahraničí.

Jednání s městem

S novým majitelem většinového podílu se příští týden sejdou zástupci radnice. "Seriózní jednání bylo s novým nabyvatelem akcií už od samého počátku, pan doktor Charvát za námi byl už před dražbou. Mostečané by o dostihový sport neměli přijít," řekl novinářům náměstek primátora Marek Hrvol. "Domluvíme se, co bude s hipodromem dál, předpokládám, že vytvoříme nějakou koncepci," doplnil.

Vyvolávací cena dnešní dražby byla deset milionů korun. Přiklepnuty byly akcie novému vlastníkovi zhruba po dvaceti minutách. Odhadnutá cena závodiště byla 15 milionů korun.

"Jsme rádi, že je tu příslib, že dostihový sport bude zachován. Letošní sezona má ekonomické krytí a bude pokračovat tak, jak byla naplánovaná, například v sobotu je zrovna dostih," řekla po dražbě mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Hipodrom a Charvát Group

Dostihový areál, který se nachází na jižním okraji Mostu, vznikl rekultivací důlní výsypky. Místo využívají hojně také in-line bruslaři.

Závodiště má přímou dráhu pro rovinové dostihy dlouhou 1200 metrů. V areálu je také tréninková dráha s písčitým a travnatým podkladem. Trénovat mohou jezdci s koňmi na rozloze 43 hektarů. "Je potřeba dobré dráhy uchovat, protože koně se zlepšují," uvedl Charvát. "Tahle dráha je dobrá pro sázkaře," dodal.

Firma Charvát Group podle informací na svých webových stránkáchpodniká v průmyslové hydraulice a druhou aktivitou jsou průmyslové kapaliny. Roční obrat je kolem 25 milionů euro (675,7 milionu korun). Firma vlastní úspěšnou dostihovou stáj ve Zbraslavicích na Českomoravské vrchovině.

Útlum těžby uhlí

Vláda na podzim rozhodla, že těžba v lomu ČSA nebude pokračovat za územními ekologickými limity. "Rozhodnutí nutí Severní energetickou postupně odstavovat těžební technologii a rušit pracovní místa. Vládní usnesení má negativní dopad i do ostatních oblastí činnosti skupiny. Dostihový areál je jednou z nich," uvedla už dříve mluvčí Severní energetické. Akcionáři podle ní nemohou nadále podporovat hipodrom. Roční ztráta Hipodromu Most byla zhruba deset milionů korun.