Centrum volného času v Mostě už obdrželo plakáty s fotografiemi známých budov starého Mostu a doprovodným textem. Plakáty umístí na stojany a vztyčí je v někdejším velkolomu, kde stával Most.
Na planině pod vrchem Hněvín se objeví celkem třináct cedulí. Devět jich označí přesnou polohu již neexistujících historických domů. Zatím jsou v zemi jen orientační kolíky zatlučené při letním průzkumu, který k určení polohy objektů využil satelitní navigaci GPS. Desátá cedule představí historii děkanského kostela, zbylé tři historii Mostu.
Nezvyklý památník se otevře při mítinku v sobotu 27. října. „Doprovodný program pro veřejnost se ještě připravuje,“ řekl Deníku Pavel Fekete z Centra volného času, které akci organizuje.
Instalace zůstane na travnaté pláni jen několik týdnů po slavnosti. Dosud je totiž lokalita vedena jako dobývací území. Na průzkum a dočasné umístění naučné stezky má CVČ povolení. Po další rekultivaci okolí budoucího jezera Most, které vznikne zatopením části lomu, by se podle Feketeho mohly cedule umístit nastálo. Zatím to jsou jen úvahy, bude záležet na dohodě s vlastníkem pozemků.
O unikátní projekt se začnou zřejmě zajímat i zahraniční turisté.
„Na starý Most se ptá stále hodně lidí. Většinou to jsou cizinci. Někteří chtějí vědět, kde žili a pracovali jejich rodiče. Diví se, že staré město už neexistuje,“ řekla včera Deníku Iveta Holá, pracovnice Centra rozvoje turismu Mostecka.
Mostečtí radní mají zítra rozhodnout, zda město projekt podpoří částkou 15 tisíc korun. Plakáty vytiskl CVČ zdarma odbor infomačního systému mosteckého magistrátu.

 

Výběr z textu naučné stezky ZMIZELÝ MOST:
„Nacházíte se na III. náměstí .
Zde stávala budova Piaristickékého kostela (na ceduli je velká fotografie kostela).
210 metrů od vás stával mostecký pivovar (foto pivovaru)
800 metrů od vás stála budova Repre, reprezentační dům horníků (foto Repre).
450 metrů od vás stála Bratrská pokladna (foto banky).
Piaristický kostel Sedmi radostí Panny Marie, začátek stavby – 1756. Pozdně gotická stavba tvořila s klášterem a školou pro ženské a ruční práce areál řeholnického řádu magdalenitek, které sem přešly ze Zahražan.“