Někteří fanoušci Baníku kritizují město Most za to, že jako jeden z akcionářů klubu dostatečně nepomáhá mosteckému fotbalu, který se potýká s finanční krizí. Své obavy dali fanoušci hlasitě najevo na čtvrteční večerní besedě s vedením Baníku.

„Když se opravuje za čtvrt miliardy sportovní hala, tak proč nejsou peníze na takový masový sport, kterým fotbal je a který dělají stovky dětí?“ ptal se jeden z fanoušků.

„Proč se musí městu platit za pronájem tréninkového centra v ulici Albrechtická?“ ptal se další. „Město by mělo fotbal financovat… Zastupitelé nejsou fotbalu nakloněni… Je to o lidech na radnici,“ zaznělo dále. „Je to o penězích. To, že by kvůli nim mohl fotbal v Mostě skončit, si vůbec nedokážu představit. Nevěřím, že k tomu dojde,“ řekl Deníku 66letý Petr, který fandí Mostu už půl století.

Fanoušci kritizovali i klub: že to s ním jde z kopce, že propustil dva trenéry mládeže, že vládne nejistota z budoucnosti a hrozí odchod hráčů za lepším. Šéf Baníku Petr Kabíček přiznal, že prožívá smutné a úzkostlivé období (v závěru jeden a půl hodinové besedy vyšlo najevo, že mu jeden z fanoušků na internetu vyhrožoval likvidací).

Klub je zatížen úvěry z dob 1. ligy, kdy musel investovat do stadionu. Teď mu peníze sotva stačí na 2. ligu a mládež. Sponzoři, včetně hlavního akcionáře firmy Siad Czech, dávají méně. Noví nikde. Všichni šetří. „Naše finanční situace je stejně napjatá jako u desítek dalších klubů. Musíme snižovat náklady,“ řekl Kabíček. „Rozpočet je ořezán na krev,“ dodal výkonný ředitel Baníku Stanislav Salač.

Příznivci klubu netrpělivě čekají na výsledek mimořádné valné hromady akcionářů. Ti v pondělí rozhodnou, co bude s fotbalem v Mostě dál.

Kabíček věří, že klub se z finančních problémů dostane a že nová metodika zlepší přípravu mladých hráčů ve fotbalové akademii. Radnice včera opatrně naznačila první pomoc: podpoří mládež.

„Město Most fandí naší fotbalové mládeži, protože je budoucím zdrojem hráčů, kteří mostecký fotbal snad pozvednou,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka. „Budeme výrazně podporovat dětské fotbalisty všech věkových kategorií,“ potvrdila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Pracovní verze návrhu městského rozpočtu na rok 2011 počítá s částkou 1,5 milionu korun. Tolik, pokud to projde hlasováním, dá město na podporu fotbalové mládeže.

A nejen to. Radní ve čtvrtek rozhodli, že tréninkové centrum fotbalové mládeže v ulici Albrechtická město klubu nepronajme, ale svěří mu ho do správcovství. Klub tím získá od města 1,2 milionu korun. To je podle radních další příspěvek na podporu malých fotbalistů. Jak, a zda vůbec, pomůže radnice profesionálnímu fotbalu a stadionu, vedení města nesdělilo. Také radní čekají na mimořádnou schůzi akcionářů, kde se bude řešit hospodaření klubu i problém se statikou stadionu. Radní naznačili, že město nebude uvažovat o dalších dotacích, dokud se nezprůhlední hospodaření klubu.

Podle náměstka primátora Luboše Pitína nelze vinit město z toho, že dává peníze na sportovní halu, ale na stadion ne. „Sportovní hala patří městu, fotbalový stadion je v majetku akciové společnosti FK Baník Most. Město tudíž nemůže zaplatit opravu cizího majetku,“ řekl Pitín.

Kabíček při besedě s fanoušky řekl, že na schůzi akcionářů bude hlasovat proti vystoupení Baníku ze všech soutěží. Totéž chce udělat i město a hlavní akcionář. Podle dostupných informací je hlasování o soutěžích, které vystrašilo příznivce fotbalu, formální záležitost. Má být potvrzením společné vůle akcionářů a odrazovým můstkem pro další plánování.

Než se fanoušci rozešli, jeden z nich řekl, že by klidně mohla vzniknout sbírka na pomoc fotbalu. Kabíčka náznak podpory od fanoušků potěšil.