Když policejní důstojníci nedávno oznámili, že loni vzrostla na Mostecku agresivita, měla to být i výzva, aby se horkokrevní lidé nad sebou zamysleli a nepomáhali plnit věznice. Jenže nové případy naznačují, že i letos budou příčinami mnoha soudních líčení neovládnuté výbuchy nervů či absurdní způsoby vydělávání peněz.

„Kvůli rozlité vodě na chodbě vypěnil a rozdával rány,“ popsala nepochopitelné chování 22letého muže na Litvínovsku policejní mluvčí Ludmila Světláková. Násilník, čerstvě obviněný z ublížení na zdraví a výtržnictví, psychicky neunesl karambol při úklidu v domě a hned před vchodem surově napadl nevinného chodce. Z probíhajícího vyšetřování vyplývá, že ho měl udeřit pěstí do obličeje, pak mu přetáhl bundu přes hlavu a pokračoval v rozdávání ran do tváře. Výtržník, kterého už loni soud za podobné jednání odsoudil, svou novou oběť zranil, což si vyžádalo lékaře a několikadenní pracovní neschopnost. Také mu zničil osobní věci za téměř pět tisíc korun.

Vedení policie v Mostě oznámilo, jaká byla kriminalita v roce 2017.
Dětských gangů a vyhrožování smrtí loni na Mostecku přibylo

Policie obvinila i dva Mostečany ve věku 44 a 38 let, kteří si hráli na vymahače dluhů a nápad dotáhli až k loupeži. Na ulici v centru Mostu nejprve donutili vytipovaného muže, aby je odvedl k sobě do bytu. Přesvědčili ho, že je posílá jeho věřitel, který chce zaplatit dluh. Muž dlužníkem je, ale podfuk neprokoukl a pustil „pracovníky“ dovnitř. Tam ho zbili a chtěli peníze. Návrh splátek zamítli, a když si chtěli vzít jako zástavu televizi a majitel protestoval, omráčili ho ránou do hlavy a odešli s herní konzolí PlayStation za deset tisíc korun.

Na vůz projíždějící tramvajovou křižovatkou u bloku 100 v Mostě kdosi zaútočil kameny. Jeden z nich rozbil okno v salonu pro cestující. Pasažéři zažili šok.
Děti zaútočily kameny na projíždějící tramvaj. Cestující byli v šoku

Příklon k násilnictví je podle policie na vzestupu. Vše přitom začíná u slov, od kterých je jen krůček k neštěstí. Loni výrazně přibylo případů nebezpečného vyhrožování, které se dříve často posuzovalo jako přestupek. Teď policie více myslí na možné tragické následky.

Agresivita pachatelů narůstá

„Dnes to, co bychom dříve řešili jako přestupek, řešíme jako trestný čin, protože agresivita pachatelů narůstá,“ řekl zástupce policejního ředitele Jiří Bergmann. Podle něj změna přístupu ovlivňuje uvažování pachatelů. Ti si z přestupků obvykle nic nedělali, pokuty neplatili a jejich vymahatelnost byla minimální. Pokud jim ale hrozí vězení, jejich odpor slábne.

Naopak u zákonem chráněných dětí s poruchami chování se zatím nedaří sympatie ke kriminalitě potlačit. Z analýzy zločinnosti na Mostecku v roce 2017 je zřejmé, že vyrůstá nová generace delikventů. Policie loni stíhala 181 dětí, předloni „jen“ 106.

V Obrnicích u Mostu má exekuci každý druhý práceschopný obyvatel. Obec patří mezi sociálně vyloučené lokality.
Polovina Obrnic se topí v exekucích. Je to rekord okresu

I proto sílí vliv oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Například litvínovská radnice má osmičlennou komisi, která pravidelně řeší problematiku konkrétních dětí s různými výchovnými a jinými problémy. „Komise mimo jiné přispívá svými podněty ke zpracování akčního plánu prevence kriminality,“ informovali radní.