Vedoucí prvního oddělení krajské hospodářské kriminálky Radim Vojáček nevyloučil, že kriminalisté budou postupně informovat o dalších případech. Jenže zároveň se kriminalisté setkávají v řadě případů sice se stavebními postupy za více peněz, než se očekávalo, ale navýšení nakonec shledávají jako opodstatněné.

Ne všechny práce s navýšenou cenou představují podnikatelský tunel.

Účetní podvody

Policie uvolnila informace o dvou případech, do kterých je zapleten vedoucí manažer investora stavby. Jde o silnice první třídy. Proto se lze domnívat, že v šetření je osoba z managementu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Tato instituce silnice 1. třídy spravuje.

Protože ještě případ nejde k soudu, neboť zatím nebyl ukončen, nesdělili policisté detaily vyšetřování.

Trestní stíhání probíhá v souvislostí s rekonstrukcí opěrných zdí u silnice I/8 z Cínovce do Dubí a s rekonstrukcí silnice I/7 ve Střelné.

Vedoucí pracovník investora v roce 2009 organizoval podvody.

V prvním případě se domluvil se stavbyvedoucím firmy, která prováděla sanační práce na opěrných zdech a fakturovali neprovedené práce. Rozdíl mezi fakturami a realitou potvrdilo šetření na místě, včetně sond ke zjištění kvality a objemu prací.

U oprav silnice ve Střelné se manažer obdobného činu dopustil sám tím, že fakturoval podvodně práci svému zaměstnavateli, a peníze šly do jeho kapsy.

Machinace spojené s rekonstrukcí silnice I/7 ve Střelné se netýkaly samotného mostu, který byl opravován. Vedoucí pracovník fakturoval práce, k nimž nedošlo při opravách mostu. Objízdné trasy, které byly po dobu opravy daleko více zatíženy dopravou, bylo potřeba po zprovoznění mostu opravit. Právě v této chvíli jednotlivé faktury na neexistující práce znamenaly platby za práci, které šly na konto manažera.

Trestní stíhání bylo zahájeno v srpnu 2012 a ukončeno návrhem na podání obžaloby v září 2013. Záleží na státním zastupitelství, zda podá obžalobu, nebo bude chtít po kriminalistech, aby spis ještě o něco doplnili. Oba muži byli obviněni pro podvod a hrozí jim od 2 do 8 let vězení.

Podle Vojáčka podvody byly kryty zjišťovacími protokoly, krycími listy čerpání a změnovými listy. Typická byla fakturace jiné tloušťky zdiva a dvojí fakturace prací.

Odvoláni

V souvislosti s tím lze připomenout, že ŘSD v roce 2011, kdy byl ministrem dopravy Vít Bárta (VV), odvolalo ředitele krajského ředitelství v Ústeckém kraji Reného Komínka. Museli odejít i vedoucí pracovníci, kteří měli na starosti provoz a výstavbu. Důvodem odvolání manažerů byly podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové nedostatky, které na krajském ředitelství objevili auditoři.

Bárta také na manažery podal trestní oznámení, protože prý kryli nelegální činnost stavebních firem.