Podle obžaloby Šulc zajistil dvěma bývalým ředitelům úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petru Kušnierzovi a Pavlu Markvartovi uzavření dohody s konkurenčními doložkami, díky nimž jim úřad vyplatil při odchodu statisíce. Bývalý politik ODS Šulc v pondělí u soudu vinu odmítl. Kromě Šulce státní zástupce obžaloval i Markvarta, bývalého ředitele Jiřího Červinku, současnou ředitelku úřadu Janu Havlicovou a bývalého právníka úřadu Jana Martinovského. Červinka podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání.

Kauza sahá do roku 2011, kdy policie poprvé obvinila z korupce tehdejšího ředitele úřadu Kušnierze. Šulc byl tehdy předsedou výboru ROP Severozápad. Podle žalobce žádal, aby Kušnierzovi, jenž byl ve vazbě, byla vyplacena odměna. Žalobce uvedl, že Červinka, Markvart a Martinovský připravili konkurenční doložku, kterou pak schválil výbor ROP Severozápad. „Dohoda obsahovala v rozporu s platnou právní úpravou ujednání konkurenční doložky spočívající v závazku Petra Kušnierze zdržet se po skončení předmětného pracovního poměru po dobu osmi měsíců výkonu výdělečné činnosti, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo jiné činnosti," uvedl žalobce Jan Fuchs. Dodal, že vyplacením odměn byl mimo jiné porušen zákon o úřednících. Škodu v případě Kušnierze vyčíslil na více než 740.000 korun.

Šulc vinu odmítl

„Nic takového jsem nevymyslel, nenařídil, ani nepodepsal. Nikomu jsem nenařizoval, aby dělal protiprávní věci," řekl. Na úřadu ROP Severozápad podle něj nepracují úředníci, ale zaměstnanci a není tak možné stavět obžalobu na porušení zákona o úřednících. „Výbor regionální rady nikdy neschválil podrobení se zákonu o úřednících. V České republice je 24 operačních programů a všechny postupují stejně," řekl.

Obdobná konkurenční doložka byla podle žalobce uzavřena při jmenování Markvarta ředitelem. I on byl později obviněn a dosud čelí obžalobě z ovlivňování projektů ROP Severozápad. V této části kauzy čelí obžalobě i Havlicová, která nechala Markvartovi konkurenční doložku, i když sníženou, vyplatit. U Markvarta škodu žalobce vyčíslil na 582.000 korun. Havlicová řekla, že podle právních rozborů byla doložka platná. „Bylo mi řečeno, že v případě neplnění se mohl (Markvart) obrátit na soud, který by zřejmě vyhrál," řekla. Pracovní smlouvy na úřadě ROP Severozápad jsou podle ní stále koncipovány podle zákoníku práce a úřad má zaměstnance, ne úředníky.

Červinka, který vedl úřad po obvinění Kušnierze, se přiznal. Uvedl, že zaslal na účet ROP Severozápad 100.000 korun jako podíl na údajné škodě a podal návrh na podmínečné zastavení svého stíhání. „Doznal jsem veškeré činy a aktivity. Teď už vím, jak tady celý systém funguje. Mám morální hodnoty a vím, že už se něčeho takového nikdy nedopustím," řekl Červinka.

ROP Severozápad se k trestnímu řízení nepřipojil. „Skutečnou škodu, pokud nějaká vznikla, dosud nikdo nevyčíslil a z jednání Výboru Regionální rady dne 10. listopadu 2015 vyplynulo, že neexistují žádné objektivně určitelné skutečnosti, ze kterých by bylo možné v tuto chvíli škodu spočítat," řekl mluvčí úřadu Pavel Žinčík.

Hlavní líčení bude pokračovat příští týden. Vypovídat bude poslední z obžalovaných Pavel Markvart.