Policie vyšetřuje bývalého ředitele Úřadu Regionální rady regionu Severozápad Petra Kušnierze a dalších šest lidí kvůli zneužití evropských dotací. Sám Šulc je členem této Regionální rady.

Státní zástupce ale Šulcovi nahlédnout do spisu neumožnil. „Není to subjekt, který by byl oprávněn do spisu nahlédnout,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí ústeckého krajského státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Kušnierz byl před nástupem do Úřadu regionální rady Šulcovým asistentem. Ten ale popírá, že by chtěl informace pro sebe. Prý je potřeboval pro ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo financí a Evropskou komisi, které zakázky ROP Severozápad prověřují.

Právě na nich záleží, jestli do Ústeckého a Karlovarského kraje přijdou další evropské peníze. Podle Bradáčové je krajské státní zastupitelství ochotné podrobnosti z vyšetřování poskytnout Evropské komisi, pokud o ně zažádá. Ta to prý zatím ale neudělala.

V kauze kolem evropských dotací z ROP Severozápad je kromě Kušnierze obžalovaných ještě dalších šest lidí, k soudu se dostanou nejspíš během příštích několika týdnů. Čtyři z nich zůstávají ve vazbě.

Obžaloba bývalého ředitele Úřadu regionální rady zahrnuje přijetí úplatku, podplácení, zneužití pravomocí úřední osoby a vydírání. Kušnierzovi hrozí pět až 12 let vězení, ve výčtu paragrafů je totiž i přijímání úplatku v pozici úřední osoby a on je podle dřívějších informací jediný zatčený úředník.