Je správný tvrdý postup proti neplatičům? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Na chodbě janovského paneláku, kde stojí strážníci městské policie, se hromadí nábytek. Nikdo nekřičí, nikdo nepláče, nehádá se. Manželé se vystěhování nebrání. Hrozilo jim už před čtyřmi lety. Tehdy bydlení uhájili, teď jim prosby nepomohly. Podle Stavebního bytového družstva Krušnohor dluží i s penále zhruba 400 tisíc korun.

„Žila jsem v domnění, že je vše v pořádku. Hlídali jsme si to,“ svěří se Deníku žena a podívá se na manžela.

„Po úraze mi peníze chodily pozdě,“ připouští muž. Vysvětluje, že někde se musela stát chyba. Svou odmítá.

„Zatím budeme bydlet u příbuzných tady v Janově,“ řekne. „Pán byl rozumný,“ komentuje klidný průběh exekuce na byt soudní vykonavatelka. Zažila prý mnohem horší případy.

Deník jména manželů zná, ale na prosbu ženy je nezveřejní. „Už tak se stydím před sousedy,“ povzdechne si. Říká, že je věřící. S manželem bydleli v bytě 28 let. Mají čtyři děti. Nejstarší žijí v cizině, nejmladší dcera se za pár hodin vrátí ze školy. „Nevím, co jí řeknu,“ poznamená matka.

„Jsou to slušní, pořádní a bezproblémoví lidé, až na ty dluhy,“ tvrdí na chodbě domovník. „Byt je v pořádku,“ potvrzuje po kontrole zařízení technička družstva Monika Vilhelmová.

Vystěhování předcházela podle družstva řada dopisů, schůzek a telefonátů včetně jednání s městským sociálním odborem.

Družstvo nabídlo rodině náhradní bydlení v ubytovně. Manželé to ale odmítli.

Jejich příbuzný nese v závěji akvárium s rybami. Pospíchá, aby neumrzly. „Nechápu to,“ komentuje dluh blízkých.

V paneláku neplatí nájem víc lidí. I na ně má dojít řada. Bez penále dluží přes milion.

Údržba otevírá na stejném patře i sousední, opuštěný byt. Dlužník dávno zmizel.

Domovník říká, že neplatiči brzdí modernizaci domu. Na chodbě se hovoří o tom, že dlužníky nemají rády ani banky, které se kvůli nim bojí dávat půjčky na opravy.

Vystěhovaní manželé čelili první exekuci na byt v roce 2006. Družstvo včera uvedlo, že tehdejší exekuci na poslední chvíli zrušilo, protože vyhovělo prosbám rodiny a dalo jí velkou šanci k nápravě.

Dluh ale dále rostl.

Pokud někdo ztratí práci nebo má finanční potíže, měl by problém s placením nájmu družstvu okamžitě hlásit. Včasnou dohodou lze předejít ztrátě bytu a vyhnout se vysokému penále.

„Většina lidí to ale takto neřeší,“ říká s povzdechem ředitel družstva František Ryba. Družstvo podává žaloby po nezaplacení třech nájmů.