Spalování málo kvalitního uhlí není nejlepší způsob, jak s ním naložit, řekl radní jednoho z irských regionů Brian Meaney.

Výbor regionů je poradním orgánem EU a jeho příslušná komise se má vyjadřovat k ekologické a energetické legislativě EU. Její členové po celodenním výletu po bývalých a současných dolech sice v rozhovorech s médii chválili vydařenou rekultivaci, ale podporu opětovnému nárůstu těžby najevo nedávali, a to i přesto, že se sousední Německo opět odklání od jaderné energetiky a chce otvírat uzavřené uhelné doly.

„Prioritou EU je snižování spotřeby energie. Těžba uhlí je interní věc každé země, ale vracet se do poloviny minulého století a k tak extenzivní těžbě asi už možné nebude,“ řekl poslanec parlamentu frankofonní části Belgie Michel Lebrun.

KDO JE KDO
Výbor regionů je poradním orgánem EU složeným z 344 představitelů evropských regionálních a místních úřadů.
Komise ENVE je jednou z komisí Výboru regionů a předkládá pozměňovací návrhy a posudky k evropské legislativě.

Mnohem odvážnější byl ve svých vyjádřeních Meaney, který v radě irského regionu Clare zastupuje Zelené. Kraji rovnou doporučil doly postupně zavřít a radši pěstovat dříví na biomasu, která se má po roce 2020 stát jedním z pilířů evropské energetiky. „Pálí se tu uhlí nízké kvality a když se k tomu přidá neúčinný způsob spalování a ztráty v elektrickém vedení, účinnost se dostane sotva k 15 procentům, a to je velmi málo,“ řekl Meaney.

Cesta je podle něj spíše v úsporách energie. „Hnědé uhlí si raději nechte na později, až ho bude možné využít smysluplněji,“ vzkázal Čechům. Evropští Zelení i další politické frakce podle něj budou stále silněji tlačit na zdanění energie podle její energetické a emisní náročnosti, což by stejně rozložením energetiky zamíchalo.