Na jednom z nich se letos v lednu stala první dopravní nehoda. Jedno auto dalo přecházející ženě přednost, ale druhé jedoucí v protisměru ji srazilo. Příčinu a okolnosti šetří policie. „Zranění ženy je předběžně klasifikováno jako lehké,“ řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Další ženu zranilo auto na přechodu v ulici Višňová a třetího chodce v ulici Lipová, kde je mezi Komerční bankou, KFC, Kahanem a Lidlem rušná okružní křižovatka s několika zebrami. Například frekventovaný přechod k Lidlu v úterý 11. února po 11. hodině přejelo během deseti minut 150 aut. V dopravní špičce jejich počet roste a v lokalitě Kahan, označované jako druhé centrum Mostu, dochází k zácpám s kolonami aut.

„Doprava je tu hustá. Dost řidičů jezdí rychle a jsou bezohlední,“ sdělila u Lidlu 38letá Irena. Jiní oslovení chodci uvedli, že při přecházení silnice problém nemají, nápor aut ale potvrdili. „Provoz se tu zvyšuje, podle mě je přechod u Lidlu moc blízko výjezdu z kruhového objezdu,“ uvedl 49letý Jaroslav.

Počet aut v zóně se zřejmě ještě zvýší. Loni se v ní otevřela prodejna Möbelix, začal se rozšiřovat Baumax a za ním má stavební pozemek společnost Kaufland. 

Studie o nové tramvajové trati

Kvůli udržení plynulé MHD si město nechává prověřit, zda by dopravě mezi centrem a velkými sídlišti u Kahanu pomohla nová tramvajová trať od Centralu. Čeká se na výsledek studie proveditelnosti zadané loni na podzim.

Bezpečnost přechodů pro chodce řešila pocitová mapa, kterou Mostečané tvořili na konci loňského roku. „Nejčastěji v pocitové mapě označili jako nebezpečné dva přechody v ulici ČSA u budovy gymnázia a přechod u nákupního centra Lidl u kruhového objezdu,“ informovala mluvčí městské policie Veronika Loucká.

Účastníci ankety zkritizovali i přechod v ulici J. Průchy za kruhovým objezdem nebo přechod v ulici Rudolická k nádraží a upozornili, že zcela chybí přechod v ulici J. Opletala u autobusové zastávky na Zahražanech. Celou zprávu předloží městská policie zastupitelům. Podněty se už zabývá radniční dopravní komise. Některé přechody se mají upravit, aby byly bezpečnější. V rozpočtu je na to letos vyčleněno 3,2 milionu.

Při loňských dopravních nehodách na Mostecku zemřeli loni dva chodci. Jeden při přecházení mostecké ulice J. Suka, kde ho srazilo osobní auto. Druhý chodec při střetu s vozidlem mimo silnici na Litvínovsku. Vyšetřování obou havárií pokračuje. Celkem došlo v okrese v roce 2019 k 1 237 dopravním nehodám, což bylo o 54 méně než předloni. Nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy, dále nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.