Jak to začalo, jak jste se stal nájemcem Repre?
Převzal jsem Repre 1. ledna 1992 a zjistil, jak monstrózní organizace to byla! Předrevoluční Dům horníků a energetiků patřil za komunistů hornickým odborům a zastřešoval spoustu zájmových kroužků, kapel, velkou dechovku, v inventáři byly uniformy, kostýmy, kulisy…

A jak vás vlastně napadlo si Repre pronajmout?
Uspěl jsem mezi třemi účastníky ve výběrovém řízení. Tehdejší starosta Bořek Valvoda a ředitel divadla Václav Hofmann v roce 1991 vymysleli, že by jako první město v republice mohli kulturní dům pronajmout. Já si po mnoha letech náměstkování ve sportovní hale a v divadle věřil, jenže mi nedošlo, že vletím do podnikání v nejtvrdším slova smyslu. Nájem jsem sice platil symbolickou jednu korunu, ovšem veškeré náklady, údržba, energie, zajištění programů, mzdy i velké opravy byly v mojí režii. Musel jsem bance zastavit rodinný dům, abych měl na výplaty 50 zaměstnanců…

Kulturní dům Repre Vznikl jako náhrada za "kulturák", který byl ve starém Mostě zbourán kvůli těžbě uhlí. Dokončen byl v roce 1984, nedlouho po revoluci připadl městu. Po revoluci ho provozovali dva soukromí nájemci a v roce 2010 prodal Most budovu za 28 milionů společnosti Crestyl. Ta místo ní chtěla za miliardu postavit nový obchodně-komerční komplex. Na přelomu roku se vlastníkem opět stal Most, ale od 1. května 2016 je budova uzavřena kvůli mizernému technickému stavu.

Na co dnes nejraději vzpomínáte?
Těšilo mě, když budova byla čistá a nazdobená. Dělali jsme měsíčně 6-7 akcí pro veřejnost, já měl rád třeba koncerty při svíčkách. Na jaře jsme mívali na terase májku, muškáty, kytky, v bazénech čistou vodu. Pochopil jsem, že dotovat provoz a živit kulturu musí restaurace. Vždyť jenom za elektriku a teplo jsem ročně platil po milionu. Vybudovali jsme proto restauraci Repre, vinárnu U malíře, hospodu Pod koulí, prostor pro větší akce jsme získali probouráním salonků za restaurací.

Pojďme skočit na konec: kdy jste v Repre skončil a proč?
Městští radní mi zničehonic zvýšili nájem téměř na 600 tisíc. To není reálné, dokazoval jsem jim předložením hospodaření. Podnikáním má člověk vydělat, ale já byl skoro na nule. Chtěl jsem nájem snížit.

Jak to dopadlo?
Město přijalo mou výpověď, nepřemlouvali mě. Samozřejmě jsem to olitoval, vždyť bylo to deset let mého života. Bolelo mě to a další tři roky jsem okolo Repre nemohl ani projít! Když někdo na jednom místě pracuje delší dobu, je na něho nahlíženo už jako na inventář a jeho názory nejsou brány vážně. Navíc tehdy převelice vlivný mostecký radní ing. Klimecký (tehdejší generální ředitel Mostecké uhelné společnosti, dnes soudně stíhaný za její tunelování pozn. red.) byl ostře proti mně. Na jednom z plesů si totiž přál, abych vyhradil číšníka, který by se věnoval výhradně jeho stolu, a já si dovolil mu říct, že na plese pro tisíc lidí to není možné. No, a tak jsem upadl v nelibost.

Že by dnes nebylo potřebné mít ve městě kulturní dům?
Časy, kdy město provozuje a řídí kulturu, jsou pryč. Mělo by mít svoje reprezentační zařízení, proč tomu říkat kulturák? Repre ano, kulturák ne! Doba dotování kroužků a dechovky je pryč. V Mostě soukromník na takovém zařízení nemůže vydělat, má-li zachovat určitou důstojnou laťku. My měli náklady na provoz 17 milionů a výnosy o 300 tisíc vyšší. To pro soukromníka není, bavoráka si za to nekoupí. Já měl přesto ale dobrý pocit, když budova dobře vypadala a město reprezentovala.

Eduard Krejsa

Před pár lety se vedení Mostu rozhodlo zbavit se Repre, nechat zbourat a postavit tu nově mezinárodní konferenční centrum. Co vy na to?
Vize konferenčního centra byla úplně scestná. Cizinci chtějí být v Praze, do Mostu nepřijedou. Samozřejmě jsem pro rekonstrukci, bohužel dnes už za stovky milionů. Představoval bych si tady velký sál na plesy a koncerty, jednu dobrou restauraci, salónky pro svatby či podobné menší akce, v kavárně Admirál by mohla být knihovna. Při chytrém architektonickém rozvržení je budova dobře využitelná.

Ale žádný klub pro mladé? Diskotéka? Taneční?
Střed města je příliš oficiální a pro mladé proto nezajímavý.

Původní Repre v Komenského ulici ve starém Mostě otevíralo v roce 1923. Jak bude po 100 letech, v roce 2023, fungovat nové Repre v centru města?
Hmmm, za 7 let? Myslím, že naplno ještě žít nebude. Nejdřív bude problém sehnat stovky milionů a ta obří rekonstrukce nějakou dobu potrvá. Byl bych rád, kdyby Repre ožilo, je to mé dítě, ale nebude to snadné.

První závěry nové studie k Repre najdete ZDE.

Ptal se TOMÁŠ MARNÝ.