Město Most se stalo přes noc televizní hvězdou. První díl komediálního seriálu Most!, který si bez obalu utahuje třeba ze špatného soužití Čechů a Romů a má v tom postupně gradovat, vidělo v pondělí 7. ledna na prvním programu České televize přes 1,3 milionu diváků. Takovou sledovanost nemají ani populární telenovely. Seriálová hláška „Dycky Most!“, která má stmelit všechny Mostečany, zřejmě zlidoví.

„Seriál nelže, budu se dívat i na další díly. Že si dělá legraci z Romů i Čechů, mi nevadí. V Mostě prostě žijeme společně,“ řekla Deníku v sociálně vyloučené lokalitě Dobnerovka 73letá Bohuslava, která dosud sledovala hlavně Doktora Martina a Ulici. V novém seriálu, který je nezvykle autentický a prostořeký, oceňuje třeba dialogy z hospody a zmínku o přesunutém kostelu, který komunisti špatně otočili.

První díl seriálu Most! uvede Česká televize 7. ledna.
Začíná seriál Most! Vydělal devadesát tisíc pro mostecký hospic

Jako divačku ji šokovalo, když v emotivní scéně z Pošty pro tebe hlavní seriálový hrdina Luděk, nezaměstnaný rozvedený xenofob, zmlátí v přímém přenosu svého bratra přeoperovaného na ženu. Podle paní Bohuslavy seriál na město Most neútočí, protože by se dala natočit i verze Ostrava!, odkud pochází. „V Ostravě, kam se lidi stěhovali za uhlím, jsme měli podobné problémy,“ vysvětlila.

Most! chválí i náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará, která má na starosti sociální věci. „Seriál mě nadchnul. Humor tvůrců mě baví a nepohoršuje. Nemám z něj pocit, že by město zobrazoval ve špatném světle. Je to zkrátka legrační příběh v kulisách Mostu,“ řekla politička, kterou potěšila i vstřícnost a profesionalita televizního štábu během dlouhého natáčení ve městě.

„Nehráli si na Pražáky a dokázali naslouchat. Jsem také ráda, že o našem městě hezky mluvili a že výtěžek ze vstupného z předpremiér v kinech putuje mosteckému hospicu,“ dodala náměstkyně.

Diváci se těší na pokračování

Z ankety na facebookové stránce Mosteckého deníku vyplynulo, že drtivé většině diváků se první díl líbil a těší se na pokračování. V desítkách komentářů zazněly i pochvaly „super“ či „geniální“. Mostečané téměř bez výhrad přijali i vulgární humor komentující místní poměry. Upozornili, že jde o nadsázku a je třeba mít nadhled.

„Kdyby se podobný seriál natočil o Praze, jistě si nebude celá Praha stěžovat, co že to z ní udělali. Vždyť o nic nejde, byla to legrace,“ uvedla Lucie Dvořáková. „Já z toho měla celkem obavy, že z nás, Mostečáků, budou dělat blbce, ale smála jsem se,“ svěřila se Simona Hlinková. Někteří však netajili výhrady. „Dělají hrdinu z buzeranta, který všechno zachrání. A to natočila státní televize za naše televizní poplatky,“ postěžoval si divák Michal.

Svatební veletrh Svatba nanečisto v centru Benedikt v Mostě
FOTO: V Mostě proběhl velký svatební veletrh, jediný svého druhu v regionu

Osmidílný seriál Most! vznikl spoluprací režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Petra Kolečka, který má k Mostu osobní vztah. Inspiraci pro příběh čerpal z návštěv skutečné hospody Severka, kde se odehrává část děje. „Jsem rád, že seriál budí od začátku zájem, byť samozřejmě o sympatiích diváka rozhodnou další díly,“ sdělil scenárista.

První tři díly mohli diváci vidět s předstihem při regionálních projekcích v Mostě, Ústí nad Labem, Ostravě a Plzni a všech osm dílů v pražském kině Aero. Výtěžek ze vstupného, přes 90 tisíc korun, věnovala televize mosteckému hospicu.