Oproti minulým letům, kdy Deník vstupy do domů testoval, se nic nezměnilo, přestože vlastníci domů a policie nabádají k zamykání.
Včerejší test potvrdil, že některým domům nepomohly ani nové dveře z plastu. Lépe je na tom starší část města, kde družstva a sdružení vlastníků o vchody více dbají.

Deník prověřil přes třicet domů. Téměř každý vybraný panelák na sídlištích Liščí Vrch, Výsluní a Zahradní měl otevřený alespoň jeden vchod. Například na dveřích do bloku 529 je nápis: „Prosím zamykejte dveře. Zámek je již opraven. Množí se vykrádání bytů a komor na chodbách. Chraňme si svůj majetek proti zlodějům.“ Jenže…

„Zamyká se přes den, v noci je otevřeno,“ řekla Anežka Kocmánková z bloku 529.

„Je to průchoďák,“ sdělila sousedka bydlící v přízemí.

Nepomáhají ani nápisy v jiných domech („Zamykat od 20 do 5 hodin“ – „Vážení nájemníci, zamykejte dveře! Ochráníte majetek svůj i společný“). „Dveře jsou rozbité, drhnou. Když jdou lidé do práce, nechávají je otevřené, aby vrzáním nerušili,“ řekla obyvatelka bloku 734.

Volný byl i vstup do rekonstruovaného bloku 730 a bloku 733. Oba mají plastové dveře. „Každou chvíli je opravují. A já? Jdu jen nakoupit,“ řekla seniorka, která za sebou nezabouchla.

Kdo vycházel ven, nechal dveře bez kontroly automaticky zavřít branem. To ale mnohdy nefunguje.

Jedny dveře bloku 630 obyvatelé nezavírají úmyslně. „Jdou špatně zavřít i otevřít. Už to trvá dva roky,“ sdělila žena, která předvedla namáhavé zavření. „Tak, a teď se nedostanu dovnitř,“ dodala. Otevřen byl i krajní vchod. Za dveřmi stály nehlídaný kočárek a dětské kolo. Suterény mnoha dalších domů byly počmárané a špinavé. A hlavně opuštěné. „Vchodové dveře by se měly zamykat, a to nejen ve dne, ale i večer,“ řekla Deníku mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Když zloděj pronikne zvenčí třeba do sklepa, které jsou vykrádány poměrně často, obvykle ho nikdo nevyruší. V kójích jsou přitom věci i za desítky tisíc korun. Policisté také radí, aby se zavírala okna v přízemí. Vyšetřované případy z poslední doby potvrzují, že zloději na Mostecku pronikají do bytů i přes ventilačku, lodžii a lešení.

Překvapením byly včera často kritizované věžáky. Z devíti jich bylo osm nepřístupných. „Díky policejním kontrolám se to zlepšilo. Už nemáme feťáky na schodech,“ sdělila nájemnice věžáku za Rozkvětem.

V bloku 729 spoléhají na modernizované vstupy.

„Máme nové dveře a lidé se je naučili zavírat. Problémem jsou ale děti,“ řekl domovník Karel Zelenka.